| Dumitru_Calimandruc_1987 a întrebat:

Salut tpu.Am cumparat un pc de la cineva si am urmatoarea problema:imi apare in coltul din dreapta monitorului urmatorul msj: ATENTIE! Fisierele salvata pe desktop se sterg automat la fiecare log off sau restart! Puteti salva fisiere sau documente pe partitia date utilizatori-publici.Cum scap de mesajul asta fara sa instalez windows-ul din nou.problema e ca nu raman programele instalate, nu pot sa actualizez windows-ul, nu pot sa dezinstalez programe ca imi tot apare o parola.Cine ma poate ajuta?

5 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Cel mai probabil nu ai un profil cu drepturi de administrator, ci doar un profil Client (Guest), care nu poate manipula sistemul in intregime, ci ii sunt permise actiuni limitate.
Poti trece pe contul Administrator numai daca ai acces la parola ce ti se cere. Abia atunci poti instala si dezinstala programe, modifica setarile din Windows, precum si pastra documente in orice partitie doresti. Fara parola de acces, nu prea ai cum sa faci treaba asta.
Reinstalezi sistemul de operare si problema nu mai exista.

| AIeXxX a răspuns:

La internet cafe este aceeasi sistema pe care o ai tu acum.
Reinstaleazati windowsul din nou, altfel nu ai ce face

| xXVranceaXx a răspuns:

Reinstealeaza Windowsul (XP, Vista, 7, 8 sau 10) si descarca programele pentru calculator/laptop. Nu-ti face multa stocare, poti sa ingreunezi calculatorul/leptopul.

| Glasshead a răspuns:

Trebuie sa instalezi neaparat windows deoarece pc-ul a fost a unei institutii publice.

| Glasshead a răspuns:

Ar fi o modalitate sa iti faci cont de administrator. https://www.youtube.com/watch?v=S9RQF5ciwGE