| XxXsTyLLeXxX a întrebat:

am cumpărat un produs de pe olx si am constatat ca nu funcționează, cum fac sa il returnez?

Răspuns Apreciat de Editori
| theforceofgood a răspuns:

Singura metodă de a-l returna este să vorbești din nou cu cel de la care l-ai luat ca să-l returnezi înapoi. Site-ul nu își asumă nicio responsabilitate în acest sens. O altă variantă ar fi prin introducere unei reclamații la poliție împotriva celui de la care l-ai cumpărat, raclamație la care va trebui să oferi informații cu privire la vânzător- dacă le știi sau vei putea cere ajutorul serviciului de curierat cu privire la persoana care le-a adus acel produs spre livrare.

7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Tu nu l-ai cumpărat de la o firma numita olx ci de la un cetățean oarecare, care e foarte probabil sa fi știut ce ti-a trimis, așa ca îl vei putea returna numai DACĂ vrea vânzătorul. Asta e riscul când cumperi pe olx, acolo se dau cele mai multe tepe și politia nu poate face nimic.

| Violleta2022 a răspuns:

Contactezi vanzatorul, daca nu cumva s-a dat la fund si nu mai apare, stiind ca ti-a dat teapa.
Cred ca s-a mai spus pe aici ca, nu-i recomandat sa cumperi nimic de pe olx.ro, okazii.ro sau lajumatate.ro, pentru ca marea majoritate sunt gunoaie sau vechituri, DACA nu este posibil sa te intalnesti personal cu vanzatorul si sa probezi produsul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te rogi sa îți mai răspundă vanzatorul

| mihai69 a răspuns:

Și de unde știi că atunci când l-a trimis vânzătorul nu era în perfectă stare și poate s-a stricat pe drum, sau poate nu l-ai folosit tu cum trebuie și l-ai distrus?!?
De fapt nu de la mine o să auzi asta, ci de la vânzător, în eventualitatea că mai răspunde la telefon / mail.
Și din aceleași motive nici măcar nu poți să faci plângere la poliție. Ai fi putut, dacă primeai ceva cărămizi în loc de produs, dar așa...
ȚEAPĂ scrie pe el.

| Andreeush a răspuns:

Trebuie sa vorbesti cu persoana de la care ai luat produsul.

| ziftode a răspuns:

Bondarel ti-a explicat destul de clar, hai sa iti spun si mai pe scurt
NU ai cumparat nimic DE LA OLX... PUNCT!
ai cumparat ceva PRIN OLX, de la o persoana

deci daca persoana ti-a tras teapa atunci
poate accepta returul, DAR PUN PARIU CA NU!
tot ce poti sa faci e sa il reclami la OLX

daca totusi produsul e destul de scump, pana la urma poti sa il dai pe el si pe OLX in judecata, DAR NU O SA FIE USOR DELOC... CHIAR DELOC!
mai ales sa dai in judecata OLX care sigur au pus un "termeni de utilizare", pe care le-ai acceptat, cand ti-ai creat contul asa ca ar trebui sa fi "constient" de riscurile pe care ti le asumi cand cumperi PRIN OLX!

| Geici7474 a răspuns:

Nu il mai returnezilaughing
Asta se intampla cand decizi sa cumperi chestii de pe internet, mai ales de pe olx