| Vali2343242 a întrebat:

Am gasit un portofel pe strada, am luat legatura cu proprietarul si a ramas sa il duc la politie sau sa il trimit prin posta. Daca il duc la politie o sa il puna cei de acolo la posta, sau ramane la ei pana il revendica proprietarul?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Politia nu se ocupa de ambalarea si expedierea prin posta a obiectelor pierdute! Cel mai usor si fara costuri pentru tine este sa-l predai la politie. Pentru tine nu are nicio importanta in ce mod va ajunge proprietarul in posesia bunului pierdut---tu ti-ai facut datoria de onoare!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Politia nu-l pune la posta, dar il anunta pe propietar sa mearga la sediul lor sa-si ridice actele.
Daca ai vorbit cu propietarul deja, cheama-l sa-i dai actele, sau trimite-i actele printr-un curier, cu plata ramburs.

| untu a răspuns:

Il duci portofelul la politie, iar politia gaseste adresa sau numarul proprietarului portofelului, il va suna ca sa vina la sediul politiei sa revendice portofelul si sa-l felicite persoana care a gasit portofelul, dar daca vrea proprietarul portofelului, exista sanse mari ca gasitorului sa fie recompensat cu bani sau alta dorinta!

| ALGator a răspuns:

Dacă în portofel găsești o indicație despre proprietar (telefon) poți să îl anunți că l-ai predat. Poate omul stă la doi pași și are neapărat nevoie de el.

| OMicaRebela666 a răspuns:

Pana revendica proprietarul.

| Lebada_Andrei_2000 a răspuns:

Eu in locul tau as pastra proprietarul.

| cristi202 a răspuns (pentru Lebada_Andrei_2000):

Nu portofelul a pierdut propietarul, ci propietarul a pierdut portofelul. happy