| Marin46 a întrebat:

Am instalat Windows 7 si am dat sa mie se instaleze in partitia C.Am impartit memoria, dar problema este ca dupa ce l-am instalat imi arata doar partitia C, D nu mi-a arata. Unde o pot gasi.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te duci in Disk Management. O gasesti acolo. Cel mai probabil n-are o litera alocata ca unitate de disc. Gasesti acolo: Assign letter, ceva de genul asta. Posibil sa fie deja creata/impartita, formatata, insa nu i s-a alocat o litera, doar atat.
In Disk Management ajungi asa: Click dreapta pe Computer-->Manage-->Disk Management.
Deci in niciun caz n-o sa ajungi sa reinstalezi Windows din nou si sa refaci partitiile.

| Marin46 explică (pentru anonim_4396):

Mersi de raspuns oricum aflasem mai devreme.Am stat putin sa ma gandesc si am gasit solutia. Oricum mersi de ajutor

4 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Salutare! La instalare, cand ai impartit spatiul pe hard-disk (de fapt ai creat partitiile), ai facut doar C-ul. Restul discului a ramas nefolosit. Poti incerca cu click dreapta pe Computer -> Manage -> Disk Management si acolo iti arata intreg hard-discul cu partitiile existente. Daca ai o portiune nepartitionata (unallocated space), creezi partitie acolo. Un alt instrument cu care poti face treaba asta este un manager de partitii (Acronis, PowerQuest, se gasesc pe net o multime). Abia ca ultima solutie, daca nu reusesti altfel, reinstalezi Windows, cu atentie la crearea partitiilor. Succes!

| gicaputinica a răspuns:

1. De cat ai hardul?
2. Cat iti indica spatiul total in C:?
3. Ce litera este alocata unitatii optice (CD-rom)?
4. La My computer > Propietati > System restore...este D:?

| CocosGras a răspuns:

Raspunsul e simplu cand trebuia sa imparti memoria trebuia sa stergi ambele partitii si sa creezi altele noi, cel putin eu asa procedez iar tu poate din neatentie ai uitat sa creezi partitia D, ce e de facut? Simplu! doar bagi din nou cd cu windowsu ajungi acolo creezi partitiile si le imparti memoria si dupa alegi unde sa fie instalat windows... sper ca am fost de ajutor! Bafta!