| GraveDigger91 a întrebat:

Salut TPU! Am o curiozitate, elevii beneficiaza de gratuitate sau vreun fel de reducere la calatoria cu ternul? Cum e in cazul STB/Metrorex? Dau funda!

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

ELEVII din învăţământul obligatoriu, profesional – inclusiv postliceal, liceal acreditat/ autorizat, beneficiază de gratuitate la transportul feroviar intern, la toate categoriile de trenuri (Regio și InterRegio), clasa a 2-a, pe tot parcursul anului calendaristic (Legea nr.1/2011, cu modificările și completările ulterioare).

Acordarea facilităților la transport pentru elevi:
Elevii din învăţământul obligatoriu, profesional – inclusiv postliceal, liceal acreditat/ autorizat, beneficiază de:

legitimații de călătorie gratuite, la toate categoriile de trenuri, clasa a 2-a și tarif de rezervare gratuit pentru călătoria cu trenurile cu regim de rezervare;
abonamente de călătorie lunare cu număr nelimitat de călătorii gratuite, clasa a 2-a, la toate categoriile de trenuri.
Pentru călătoria la clasă superioară sau la vagoanele de dormit şi cuşetă, elevii vor achita integral diferențele tarifare și tariful de rezervare conform solicitării.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la gară la casa de bilete cu carnetul sau legitimatia de elev si buletinul daca ai, si îi intrebi pe ei ca acolo au birou de informatii de unde poti afla exact.

| zilog a răspuns:

La trenurile particulare 50% sa ai carnetul vizat cu tine

la cfr daca esti.la o facultate de stat la buget iti da cateva drumuri cu trenul un carnetel din care rupre cate o jumatate de foaie

sau daca esti elev si mergi sa iti faci abonament la cfr iti dau ceva reduceri

exista o gramada de reduceri acordate si la oamenii mari daca le cer pot obtine reducere 25% doar pe motov de FIDELITATE apoi alta reducere de 10% daca calatoresti si cu alt cineva daca le aucininca un client

apoi inca o reducere daca calatoresti in weekend
inca o reducere daca cumperi biletul dus-intors
inca o reducere daca il cumperi cu x zile mai inainte
de exemplu 30 zile.sau afla.si tu
inca o reducere daca il cumperi online
sau alta reducere daca il cumperi din timp dintr-o agentie

| zilog a răspuns:

Elevii pot face abonament la metrorex la unirii la o casa destinata special pentru elevi si il cumperi.la jumatate de pret

iar la stb mergi si tu la un chiosc ca e posibil sa ai si acolo ceva reducere

daca chiar iti trebuie sa mergi neaparat cu autobuzul
mergi la directorul scolii si milogestete de el sa te ajute cu decontarea chiar si partiala a transportului eu cred ca scolile au un mic buget de urgenta pentru un elev doi hai trei care chiar demonstreaza ca le pasa de scoala dar sunt saraci si nu au ce sa manance dar ei vor sa vina la scoala
ii arati dorectorului ca ai pantofii rupti in talpa si ca iti iese degetul mare prin talpa pantofului afara
dar ai rezolvat problema bagand un carton pe talpa in apntof
si atunci cauta el o solutir daca se uita in catalog si vede ca nu esti o lepra
si ii spun si celalti profrsori ca tu vrei sa inveti face ceva si te ajuta sa ajungi la scoala

| LanaDelRayFan a răspuns:

Buna, da. nu gratuitate, dar reducere da.