| Florinv72 a întrebat:

Salut TPU, am o întrebare :
Nu îmi este foarte clară noua lege, este permis să conduc un tractor (fiat 450) pe drumurile publice dacă nu am permis, dar am peste 18 ani? Înțeleg că este vorba și despre o perioadă de campanie. Cine poate să-mi clarifice?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fara permis de conducere de categoria Tr ai dreptul sa conduci tractorul de la locul de parcare pana pe camp si inapoi, nu ai dreptul sa circuli in alte scopuri.

| Florinv72 explică (pentru Ioandelasal):

Îmi poți arăta unde scrie asta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Florinv72):

OUG 195/2002, rep.in 2006, cu md. si compl. ulterioare:
"ART. 71
  (1) Sunt interzise accesul şi deplasarea vehiculelor cu tracţiune animală, a maşinilor şi utilajelor autopropulsate utilizate în lucrări de construcţii, agricole şi forestiere, a animalelor de povară, de tracţiune sau de călărie, precum şi a animalelor izolate sau în turmă pe drumurile naţionale, în municipii şi pe drumurile la începutul cărora exista indicatoare de interzicere a accesului.
  (2) Autorităţile administraţiei publice locale au obligaţia să amenajeze, cu acordul administratorului drumului public şi avizul poliţiei rutiere, drumuri laterale, cai de acces către aceste drumuri, precum şi locuri de traversare a drumurilor publice destinate circulaţiei animalelor şi vehiculelor prevăzute la alin. (1), semnalizate corespunzător."