| alinush1995 a întrebat:

Am o mare problema de cate ori deschid pc-ul cooleru de la procesor ramane oprit dupa care porneste si iar se opreste, isi revine la normal dupa 2-3 restarturi...Tin sa anunt ca daca intru in bios si dau"enable" la system fan fail warning alarma pc-ul sta pornita non stop! Am incercat si cu al cooler dar la fel, eu cred ca are ceva placa de baza. Coolerul este Intel socket 775..va rog ajutati-ma dau funda aceluia care imi da o solutie buna!

Răspuns Câştigător
| DjZen a răspuns:

In primul rand nu ai ce cauta in BIOS si sa umbli la system fan fail warning. Desfa tu unitatea si scoate coolerul curatal de praf, sau mufa care intra nu este introdusa bine sau nu are destul curent pentru a pleca. Daca nu rezolvi nici asa iti recomand un service specializat. Mult succes happy

Răspuns utilizator avertizat
| K0sti a răspuns (pentru alinush1995):

Ti-am explicat mai sus cum sta treaba.

26 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Coolerele de Pentuim sunt pe rulmenti, sunt cele mai bune coolere. Coolerele pe rulmenti nu se ung. Nu coolerul e de vina, ci comanda lui, desi ma indoiesc. Asta un aspect. Al doilea aspect este ca acel "system fan fail warning" nu are nicio treaba cu coolerul de la procesor. Ii spune si numele "system fan", deci e vorba de coolerul de la carcasa, cooler care la tine lipseste, de aia urla ala non stop. E chiar asa greu sa intelegi ce citesti? Coolerul ala de la procesor asa trebuie sa faca, are un delay la pornire de cateva secunde, dupa care pleaca. Iar in bios trebuie pus pe "auto". Este un comportament normal, isi revine la normal dupa doua-trei restarturi pentru ca atunci se mai incalzeste procesorul si incepe sa functioneze normal. Procesorul trebuie sa aiba o anumita temperatura ca acel cooler sa functioneze. De aia este termostatat. Nu va mai dati cu parerea daca nu stiti despre ce e vorba. Bagati omul in ceata.

Răspuns utilizator avertizat
| K0sti a răspuns (pentru alinush1995):

Bun, intra in bios si spune-mi ce setari ai acolo la temperaturi si la setarile coolerului, eventual fa o poza cu telefonul si pune-o aici sa vad si eu.

Răspuns utilizator avertizat
| K0sti a răspuns (pentru alinush1995):

Ti-am trimis mesaj.

Răspuns utilizator avertizat
| K0sti a răspuns (pentru alinush1995):

Aici, nu pe mail

Răspuns utilizator avertizat
| K0sti a răspuns (pentru alinush1995):

Intra aici ti-am spus: http://www.craiovacenter.com
Te ajut cu mare placere, dar nu dau id-ul.

Răspuns utilizator avertizat
| K0sti a răspuns (pentru alinush1995):

Perfect!

Răspuns utilizator avertizat
| K0sti a răspuns (pentru alinush1995):

Te halesc cu fulgi cu tot. Pai se poate. Nu ma intereseaza funda aia, stai linistit. Deci retine, comportamentul normal este cel pe care ti l-am explicat mai sus. Nu trebuie sa-ti faci griji. Setarile in bios sunt ok, iar temperatura la procesor nu trebuie sa-ti dea de gandit decat daca sare de 70 de grade. Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| K0sti a răspuns (pentru alinush1995):

Nu ai pentru ce. Cand ai nevoie acum ai aflat unde sa ma gasesti. Apreciez buna crestere de care dai dovada. Felicitari!

| BogdySS a răspuns (pentru K0sti):

Nu prea cred ca e o regula la coolerele de pentium, dar in fine. Imi cer scuze, uitasem complet de coolerele pe rulmenti. Raspunsul meu a avut mai multscopul de a intrepta raspunsul lui Nustiucenume...Numai bine!happy

| K0sti a răspuns (pentru BogdySS):

Nu e nicio problema, stai linistit. Coolerele de pentium originale, care vin cu tot cu procesor, sunt numai pe rulmenti si au o calitate foarte buna. Sunt mult peste cele de AMD. Eu nu am vazut cooler de pentium original stricat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai pus pasta aceea? Ai reinnoit-o? De acolo poate aparea problema. O desfaci (daca e in garantie te duci la garantie cu el) si iei cooler-ul de acolo. Dedesubt vei vedea o pasta sau este posibil sa nu fie. Tu te duci la magazinul de calculatoare si din astea si ii ceri pasta termica. Stergi pasta care a ramas cu un servetel (daca nu a ramas tot stergi pentru siguranta) dupa aceea pui pasta pe toata suprafata aceea metalica dar nu pui straturi groase. Apoi prinzi la loc cooler-ul cu grija, reasamblezi pc-ul si cred ca va merge din nou. Daca problema persista, inseamna ca ai pus prea tarziu pasta, ai gresit ceva sau este o alta problema. Dar cel mai bine e sa il duci la service sa il faca ei.

| BogdySS a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt, el prin cooler se refera la fan(ventilator), nu la radiator. In cazul acesta nu exista nici o legatura cu pasta termoconductoare care se pune intre radiator si procesor.

Fiecare ventilator are un dop in centru, de obicei ascuns de o eticheta. Acel dop trebuie sa-l scoti si sa pui acolo putin lubrifiant(de exemplu vaselina). Pui dopul inapoi si il invarti cu mana de cateva ori. Poti incerca sa-l pui inapoi sa vezi daca s-a rezolvat problema, desi, cam slabe sanse.

Răspuns utilizator avertizat
| Roxizzz a răspuns:

Da! are ceva placa de baza!