| αʅҽxƈσσʅʅ a întrebat:

Am o problema cu niste boxe... Deci eu am cum ar veni un subwoofer si doua boxe mici. Cum as putea sa le leg la calculator? Deoarece cand incerc sa conectez subwooferul la calcultor pe canalul verde se aude, dar foarte incet si daca bag boxele pe canalul acela verde se aud bine. Iar cand incerc sa bag boxele in acel canal verde si dupa sa conectez si subwooferul la alte canale nu se aude subwoofer ul. Mentionez ca subwoofer ul are un adaptor la mufa jack, nu cred ca asta este important. Am inteles ceva ca trebuie sa pui optiune de sistem 2.1 sau ceva gen dar nu inteleg. Boxele mici cele doua se conecteaza la pc printr o mufa jack si un usb... ma puteti ajuta sa mi spuneti cum conectez boxele acelea mici si subwooferul la pc?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Subwofer-ul se aude incet fiindca nu are amplificator.
Cele doua boxe mici au amplificator, pentru care curentul necesar primesc din USB (5V).

Cel mai bine ar fi sa-ti cumperi un sistem 2+1 pentru calculator, alimentat de la priza.
Te costa mai putin decat alte improvizatii si se aud destul de bine.

| αʅҽxƈσσʅʅ explică (pentru Bula):

Pai si ce as putea sa fac ce sa caut pe google? Ca eu daca am deja subwoofer-ul si inca cateva boxe nu pot gasi doar capatul acela de se conecteaza in pc si se baga in priza? stii ce zic.

| Bula a răspuns (pentru αʅҽxƈσσʅʅ):

Acel "ceva" sa bagi subwoer-ul in calculator ar fi un amplificator dotat cu filtru pentru subwoffer.
Pretul unui asemenea amplificator separat te poate costa mai mult decat un sistem de boxe 2+1 cu amplificator incorporat, dedicat audierii la PC.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai nevoie de un amplificator 2.1, care sa alimenteze acele difuzoare.
Din placa de sunet ai doar semnal preamplificat, nu ai nici o putere.

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

Subwooferele sunt de 2 feluri :
Activ : Adica are amplificator inauntru si trebuie sa-l.bagi in priza ca sa pirneasca si are o mufa care o introduci in iesirea speciala pentru subwoofer de la pc.
Pasiv : Difuzorul necesita un amplificator (statie ) pentru a primi semnal.
Mai simplu de atata nu pot explica.
Subwooferul tau este sctiv sau pasiv?