| costy20br a întrebat:

Am o problema cu un Acer Aspire 5943G, am avut windows 7 pe el si am instalat windows 10 cu un stick butabil, am formatat partitia pe care l-am bagat, totul a fost in regula si-a luat actulizari cu drivere e.t.c, acum e o problema, dupa ce il inchid cand il pornesc se porneste cu ecranul dezactivat (nu-mi afiseaza pe desktop) dar windowsu-ul ruleaza normal. Numai in cazul in care il inchid fortat de la butonul de inchidere se deschide normal. Care sa fie cauza? ca nu-i dau de cap. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| bustamante a răspuns:

Poti sa ma gasesti pe skype; bustamante112 poate reusesti sa imi arati ce simptome are. Sigur te pot ajuta.

6 răspunsuri:
| bustamante a răspuns:

Incearca sa intri in BIOS. Vezi ce setari ai la boot si dupa ce partitie boteaza. Vezi daca ai activat AHCI. Daca se poate funda. Te ajut daca imi dai mai multe detalii.

| costy20br explică (pentru bustamante):

Am intrat in bios si este la AHCI am dat si biosul de default si tot nu vrea

| costy20br explică (pentru costy20br):

De ce cand il inchid fortat si tin butonul power apasat (ca si cand ia curentul neavand baterie in el) la asta ma refer inchidere fortata, se deschide normal.

| bustamante a răspuns (pentru costy20br):

AHCI trebuie sa fie dezactivat.

| costy20br explică (pentru bustamante):

Scuze, are 2 optiuni AHCI si altceva nu Sata in care alegi ori pe AHCI ori pe alta optiune, nu merge dezactivat, ca la Dell-ul meu arata in bios la Sata... Ahci si nu am treba cu el.

| bustamante a răspuns (pentru costy20br):

Poti sa ma gasesti pe skype; bustamante112 poate reusesti sa imi arati ce simptome are. Sigur te pot ajuta.

| costy20br explică:

Are 2 optiuni ori pui pe Achi ori pe sata nu merge dezactivat