| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU. Am prin casă niște lămpi de veghe cu leduri fără senzori sau buton, îmi sunt foarte utile noaptea ca să nu mai aprind luminile principale dar ziua nu le mai scot din prize să am mereu grija lor (având vreo 10). Nu am nici probleme cu factura (doar e tehnologie led) însă sunt curios cât îmi consumă mai exact una, acum tot ce scrie pe o asemenea lampă este doar 220-240v 50hz 20ma (nimic de wați sau ceva, cum sunt pe becurile obișnuite). Cât ar consuma una 30 de zile consecutiv fără oprire? Eu nu mai știu exact cum se calculează... Parcă la 1000/h știam ceva. M-ar ajuta mult un răspuns.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Puterea electrica se calculeaza inmultind tensiunea (Volti) si curentul (A).
230V x 0. 020A = 4.6W = 0. 0046kW
Energia electrica consumata se calculeaza puterea (kW) inmultita cu timpul (ore)
0. 0046kW x 24 ore x 30 zile = 3. 3kWh
Deci, o asemenea lampa consuma 3. 3kWh intr-o luna.
Pentru consumul total, inmultesti acest consum cu numarul lampilor.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Din fericire, ȘTIM.
Cam 4 w consumă o lămpiță d-aia. De aici, in mod clar, te descurci să calculezi singur (inmulțești cu ore, cu zile,...)

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Din păcate nu stim, o sa vezi cand i ti vine factura, citeste ti contorul in fiecare lună scrie pe un caiet luna trecuta ce index ai avut, si compara l cu luna asta, iar pe fiecare bec led scrie consumul in watt, unele consumă 15, 50, 75 sau 100 wați, calculeaza cate ore le ti aprinse becurile si vezi singur ce rezultat obtii.Calculul la lumina se face in kilowat oră

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Gasesti pe Google tutoriale cum sa ti calculezi exact cîti kilowati consuma aparatura pe care o ai in priză si becurile care le ti aprinse, cauta ca acolo ei i ti dau mură in gura cum se calculeaza si asa vei stii data viitoare sa aproximezi macar ce index vei avea dar si cîti bani sa scoti din buzunare. Totul depinde de Enel sa nu te incarce sa nu te fure ei la factură sa ti puna ei din burtă mai mult consum decat ai tu real.

| halogen001 a răspuns:

P=U*I =220V*0,02A=4,4W
10 bucati consuma 44W
Energia = P*t = 44*24*30Wh=31680Wh=32kWh intr-o luna. (t=timpul de functionare in ore).

| sierra1 a răspuns (pentru halogen001):

Puteai să-i lași lui "plăcerea" de a face el micile inmulțiri, nu?

| halogen001 a răspuns (pentru sierra1):

Da, dar am considerat ca e nevoie de un exemplu. happy

| Brizbriz a răspuns:

Daca vrei sa mergi la "sigur" atunci:
https://www.emag.ro/......DCV9JHBBM/

consumul e absolut infim la o tehnologie cu led

| Flo79 a răspuns:

Salut, ziua nu consuma au senzor de lumina.