| windowssevenvswindowsultimate a întrebat:

am si eu o intrebare :Am statie audio de 300 w si o boxa de 50 w se aude bine daca dau la volum pana la jumatate dar daca mai bag o boxa la statie mai mica are ceva se poate arde ceva?

1 răspuns:
| mircea22b a răspuns:

Deci toata statia are 300W. Banuiesc ca e stereo. Cum pui tu o singura boxa pe statie stereo? Ai noroc ca nu s-a ars. Trebuie sa conectezi boxele cu impedanta pentru care a fost proiectata statia. Daca sunt patru in punte la iesire trebuie conectate toate patru. Daca impedanta e adaptata statis nu se va arde. Daca puterea boxelor e mai mica vor aparea distorsiuni si se vor descentra boxele, poate chiar sa se arda.