| LupasGeo a întrebat:

am si eu o intrebare( cred )am 4 difuzoare : 2 de 1ohm si 3W, 2ohm si 6W si 3W si 8ohm,cum fac sa le conectez intre ele si sa se auda tare,ce unelte imi trebuie, ce elemente imi trebuie? Dau funda, multumesc!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De difuzoare de 1 si 2 ohmi - sincer sa fiu - nu am auzit.
Daca totusi ai asa ceva, atunci legi in serie difuzoarele de 1 si 2 omi, rezultanta va fi de 4 ohmi. Difuzorul de 8 ohmi legi paralel cu inserierea d-inainte.
Atentie la polaritatea difuzoarelor, la conectarea lor.
Mai ai nevoie de cutiile boxe, cabluri si mufa pentru conectare, si vei putea avea o auditie buna. happy

| Anyo1988 a răspuns:

E cam complicata treaba, si in principiu iti trebuie un sistem audio, iar pe langa asta daca nu stii cum sa faci legaturile si cum sa le conbini intre ele iti poti arde anplificatorul, pentru inceput un ghid de conectare si cum functioneaza ar fi la urmatorul link https://www.youtube.com/watch?v=gvaojICThzg aici iti explica cum functioneaza cu ohm si cum se face inmultirea si impartirea ohm, insa la puterea vatilor pe care ii ai nu stiu cat de tare se poate auzii, pentru putere iti trebuie wats cat mai multi :) iar ohm este pentru claritate mult succes