| Aliina6790 a întrebat:

am si eu o nedumerire in legatura cu contractul de munca. Am un an si 2 luni de cand lucrez la respectiva firma.In primele 6 luni am avut contract pe 6 luni de zile dar de atunci imi tot face contract pe 30 de zile. Intrebarea mea este daca au voie sa imi faca contract din 30 in 30 de zile?

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Https://www.codulmuncii.ro/titlul_2/capitolul_6_1.html

Art. 82
(4) Intre aceleasi parti se pot incheia succesiv cel mult 3 contracte individuale de munca pe durata determinata.
(5) Contractele individuale de munca pe durata determinata incheiate in termen de 3 luni de la incetarea unui contract de munca pe durata determinata sunt considerate contracte succesive si nu pot avea o durata mai mare de 12 luni fiecare.
Art. 84
(1) Contractul individual de munca pe durata determinata nu poate fi incheiat pe o perioada mai mare de 36 de luni.

Prin urmare, legislatia muncii nu prevede termene minime de contract (poate fi si pe o perioada de 30 de zile), dar succesiv se pot incheia maxim 3 contracte pe perioada determinata.