| gabete320 a întrebat:

am si eu o problema cand instalez ceva nu mi-l deschide cu rar am dat click dreapta/open whit/browse/winrar dar nu mi se pune imi puteti spune ce pot face va rog frumos imi deschide cu notepad. Multumesc dau fonta

Răspuns Câştigător
| Rorro_Mexicanos_1985 a răspuns:

Fișierele.zip și.rar reprezintă două tipuri de arhive. Ele se folosesc în special pentru a trimite într-un singur fișier mai multe foldere sau fișiere, evitându-se astfel pierderea sau coruperea lor.
Pentru a crea și a deschide aceste tipuri de arhive avem nevoie de un program care se numește 7-Zip și care poate fi descărcat gratuit de aici: http://www.7-zip.org/download.html. Aveți grijă ce versiune alegeți: 32 sau 64 de biți. Dacă nu știți care este bună pentru sistemul dumneavoastră, citiți articol de la finalul acestei expuneri. pentru a afla. După instalarea programului, de fiecare dată când vrem să deschidem o arhivă trebuie să dăm click dreapta pe ea, mergem cu mouse-ul pe 7-Zip și alegem dezarhivează în…
De asemenea, pentru a crea o arhivă dăm click dreapta pe fișiere, mergem cu mouse-ul pe 7-Zip și alegem adaugă într-o arhivă…
Dacă nu știți care este bună pentru sistemul dumneavoastră, citiți acest articol pentru a afla.
Pentru a afla ce versiune de Windows avem instalată: 32 sau 64 de biți, mergem și dăm click dreapta pe My Computer și alegem properties (proprietăți). În fereastra care se deschide căutăm rândul unde scrie System type. Aici vom vedea dacă Windows-ul nostru este pe 32 sau 64 de biți.

Alternativ, pentru a deschide fereastra cu informații despre calculator, putem folosi combinația de taste Windows+X și în meniul care se deschide alegem system.

O variantă și mai simplă pentru a deschide fereastra cu informațiile de la sistem este să folosim combinația de taste Windows + Pause (mulțumesc lui Sorin pentru informație).

A ști pe ce arhitectură este sistemul nostru ne poate ajută să instalăm programele și driverele corespunzătoare evitând astfel situații neplăcute.
Sper sa va fie de folos. Succes!

| gabete320 explică (pentru Rorro_Mexicanos_1985):

Mi.a fost de folos mersi

2 răspunsuri:
| Ax3LdeV a răspuns:

Click drepta pe fisier >proprietati>Modifica>alegi plicatia cu ce sa deschida >se aplica >ok