| ZeUs13 a întrebat:

Salut TPU! Am și eu o problema cu laptopul, eu am instalat Windows-ul pe SSD, merge totul perfect, iar când introduc și un HDD in locul DVDwriterului, intrând in bios mi-l vede, selectez prioritar SSDul, dar problema e că nu îmi mai deschide windowsul și nu înțeleg de ce, dar doar când sunt ambele conectate. Menționez că HDD-ul nu are Windows pe el vreau sa îl țin doar pentru stocare.

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ai incercat cu Reset BIOS Defaults?
(trebuie sa fie in meniul
/tab-ul acela de unde si salvezi)

| Zuzu1991 a răspuns:

Pentru ca, bios-ul de laptop e limitat si nu se asteapta sa pui hdd in loc de unitatea optica, asa ca, in imbecilitatea celui care a facut bios-ul, ia hdd-ul si il considera primul la boot-are, in detrimentul ssd-ului

solutie, handicapata, recunosc, dar, totusi, e solutie... ar fi sa instalezi un Linux pe hdd-ul ala si sa pui grub pe hdd, din care poti sa bootezi si windows
sau, la fiecare boot-are sa stai cu tasta de boot si sa te duci pe ssd... DACA poti (daca bios-ul e handicapat, si la tasta de boot poate vedea numai "hdd group" si ordinea sa o impuna doar el, nu tu)