| wowmentol a întrebat:

Am un abonament la Cosmote zice ca am 50 de minute nationale si internationale dar daca sunt in alta tara imi ia bani.
Cum se activeaza minutele alea internationale?
Dau funda + vot!

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Daca suni sau daca sunt? Adica daca esti in alta tara? Suna la relatii cu clientii la Cosmote si vorbeste direct cu un consultant.

| Eunyce a răspuns (pentru darrio2007):

Buna.

In primul rand trebuie sa ai roaming-ul activat. In al II-lea, formezi de pe telefon *100#,accesezi ramura "Servicii", apoi Roaming Traveler si o activezi. Alta optiune pentru a activa serviciul Roaming Traveler este sa trimiti un sms cu textul " A RT EO " la numarul 1234. In acest fel, cand vei apela o persoana din Zona 1 (aceasta zona cuprinde tarile din Europa,exceptie Elvetia), tu vei consuma din minutele nationale/internationale si vei fi taxat 1, 12 euro pentru conectare. Ca sa fiu mai explicita, 30 de minute sunt taxate cu 1, 12 euro. Daca de exemplu vorbesti 35 de minute, taxa de conectare se dubleaza, adica 1, 12 x 2 = 2.24 euro, in acelasi timp ti se consuma acele minute alocate planului tau trifar!

Sper ca ai inteles cat de cat. Daca nu te descurci apeleaza 1234 si vorbeste cu un operator. El iti va explica totul pas cu pas.

O zi buna!

| darrio2007 a răspuns (pentru Eunyce):

Stai usor.Raspunsul tau nu este pentru mine ci pentru wowmentol. Oricum iti multumesc dar eu sunt in Orange.

| Eunyce a răspuns (pentru darrio2007):

In primul rand, buna. In al II-lea era dimineata, eram somnoroasa. In al III-lea pagina nu dorea sa mi se incarce complet. In al IV-lea m-am grabit sa raspund pentru ca nu vroiam sa imi pierd inspiratia. In al V-lea credeam ca vei fii intelegator si vei trece cu vederea. Raspunsul nu era special pentru tine, ci pentru toti cei care trec pe aici si au nevoie de informatiile de mai sus. Why so serious? You got anyway the award, right?

Seara faina. happy

| darrio2007 a răspuns (pentru Eunyce):

Ok.Nici o problema cu asta.

6 răspunsuri:
| janvaljan a răspuns:

Internationale doar pe fix ai...

| OpSs a răspuns:

Pai tu esti pe abonament ar trebui sa ai in fiecare luna cele 50 de minute nationale si internationale... dar ar fi bine sa te duci la ei sa verifici...