| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU!
Am un blog pe platforma Blogger de ceva timp si doresc monetizarea acestuia. Am incercat prin Google Adsense. Am urmat instructiunile si mi-am creat contul. Problema este ca nici acum nu mi-a fost aprobata cererea. Am aflat ca trebuie sa pun un cod in HTML-ul blogului pentru a trece mai departe.
Daca va pricepeti si stiti despre ce vorbesc, va rog, ajutati-ma.
1. De unde iau acel cod?
2. Cum si unde trebuie plasat acel cod?
Am nevoie de instructiuni detaliate.
Sunt nou in acest domeniu si nu prea ma pricep asa bine.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Codul iei de pe paginile Google Addsense. Alegi marimea si forma dorita si copiezi codul aferent.
2. Pe pagina unde vrei sa plasezi reclamele alegi locul (cat mai vizibil, dar sa nu-ti incurce prea tare pagina), treci pe editare in cod HTML, iar in locul corespunzator inserezi codul luat de la Addsense.

Evident, trebuie sa stii si notiuni de baza HTML.