| steaua4everful a întrebat:

Am un cont la Banca Transilvania in lei si as vrea sa stiu daca pot sa mai fac unul in euro pentru a putea primi bani din strainatate. Daca se poate pe acelasi cont ar fi foarte bine. Am mai auzit la cineva ca se poate face inca un cont iar apoi sa imi transfere banii din euro in lei pe cardul pe care il am deja ceea ce ar fi si mai bine. Spuneti-mi daca este adevarat si ce sfaturi imi mai dati.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am la BT doua conturi: unul in Lei si unul in Euro. Nu poti lucra din acelasi cont cu valute diferite dar nu costa nimic conturile pentru persoane fizice. La conturile alea poti atasa un card cu care sa platesti si in strainatate. Acela va face automat schimbul in valuta cu care cumperi. Internet banking-ul este cu un leu pe luna si poti face plata si fara card in orice valuta. Cum vrei. Singura chestie este ca pe siteurile pe care se face plata cu card, trebuie card.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa iti faci 1000 de conturi la orice banca vrei tu. Cu un simplu transfer iti muti banii intre conturi

| mihai69 a răspuns:

Dacă tu ai nevoie numai de lei, nici nu e nevoie să ai cont în valută - vei da persoanei care trebuie să trimită banii codul IBAN al contului tău în lei și se face automat conversia (la cursul băncii din ziua tranzacției, plus ceva comisioane, eventual).

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Romanii destepti care trimit bani din afara au conturi deschise la unele banci care au filiale si in Ro care le da 2 carduri. Banii ( E ) se depun in afara si se retrag in Ro cu costuri 0 din acelasi cont din Ro. Tot in E si ii schimbi unde iti convine. Gasesti informatii f bune pe forumurile de romani din tara respectiva.

| ALGator a răspuns:

In general, se pot deschide conturi in valuta (euro) la aceeasi banca. Apoi se poate face transferul valutei in contul in lei, ceeace echivaleaza cu un schimb valutar. Asta nu e nicio problema.
Daca ai internetbank si stii sa il folosesti poti face singur transferul intre cele doua conturi si multe altele.
Te-as sfatui sa intrebi la mai multe banci care este comisionul total pe care ti-l vor lua pentru a primi suma X in euro din strainate. Poti avea surprize ca aceste sume difera foarte mult si ca renteaza sa deschizi un cont si la alta banca.
De exemplu, ca sa triti orice suma din tarile scandinave in Europa comisionul unic e de 5 euro (!). In Romania s-ar putea sa fie de zece ori mai mult. Merita sa intrebi bancile.
Apoi mai intreaba daca la schimbul valutar intre euro si lei (atunci cand faci "transferul" la ei) daca percep vreun comision. Probabil ca multe banci nu percep un comision de schimb dar iti dau un curs prost de schimb.

| RobinAlin31 a răspuns:

Te poti duce la un paypoint si sa folosesti westernul (western union) iti trebuie doar buletinul si cateva date