| anonim_4396 a întrebat:

am un inel si nu stiu daca e din aur sau nu. Nu vad nici o stanta pe el thinking are doar inscriptia NV pe el, ce inseamna?thinking oare sa fie aur? cum imi dau seama daca e aur? dau funda.

4 răspunsuri:
| AllinaDaniella a răspuns:

Buna. Daca nu are codul inscriptionat, nu e aur.

| mcdeliric1 a răspuns (pentru AllinaDaniella):

Ii un model mai ciudat de inel laughing poate are stanta pe interior si nu o vad eu, cum pot sa aflu daca e din aur?big grin

| AllinaDaniella a răspuns (pentru mcdeliric1):

Baga-l in otet cateva minute, daca isi schimba culoarea clar nu-i aur. Dar vezi ca daca nu e aur, se cam strica, in sensul ca se duce culoarea. Sau daca nu, du-te la amanet, ii dai 5 ron omului de acolo si-ti face test de verificare

| mcdeliric1 a răspuns (pentru AllinaDaniella):

Pai de aia am intrebat daca exista metode de verificare, nu vreau sa fiu penibil sa merg la un bijutier si sa nu fie aur, oricum mersi de raspuns.