| MGRA a întrebat:

Am un prieten arab care dispune de anumite posibilitati financiare dar nu se poate bucura de ei deoarece are boala aparatelor.Va rog dati-mi niste sfaturi ce il pot ajuta cu aceasta dependenta.Sa nu mai bage la pacanele.Dau funda multumesc

3 răspunsuri:
| Zaygon a răspuns:

Subscriu la cele scrise de Teo, un psiholog bun dar numa daca considera ca are o problema. Daca incerci sa il obligi sa faca ceva o sa isi mai puna un strat de armura si o sa pari numa invaziv. Nu merita sa te chinui cu oamenii care nu vor sa se schimbe. Trebuie lasati sa dea un cap de pragul de sus si dupa cand iti cer ajutorul sa ii ajuti.

| Teo29 a răspuns:

Ii cauti un psiholog bun la care sa mearga, trebuie sa accepte ca este o boala jucatul la aparate si sa vezi o mica dorinta din partea lui de vindecare.

Nu va reusi singur, trebuie sa fii alaturi de el + consiliere psihologica si supraveghere pe termen lung.

Incurajeaza-l sa faca si o fapta buna, sa ajute pe cineva sa vada astfel ca si altii au nevoie de ajutor si cu banii aruncati la aparate poate sa ajute pe cineva, macar din o parte din banii pe care i-ar fi jucat.

Poti merge oricand sa duci produse la un centru maternal, la un orfelinat, discuti inainte acolo si te vor primi cu drag. Oferiti voi produsele direct persoanelor/copiilor respectivi.

| Delilahhh a răspuns:

De boala asta nimeni nu poate vindeca pe nimeni. Nici cu iubire, nici cu vorba buna. Pentru ca schimbarea celui care iubeste jocurile de noroc rebuie sa fie produsa de el insusi. Sa isi gaseasca motivatia necesara si sa ia atitudine pentru ca asa crede el de cuviinta, asta ar fi cea mai buna varianta.
Alte sfaturi...vor functiona pana la primele momente de slabiciune( nervi, frustrari, probleme acasa, dezamagiri s-a.m.d.).

Stiu ce spun, crede-ma.