| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU

am vazut un site ca asta. https://earnmoney.network/?sref=GO:27823

si am vazut ca poti scoate cu PayPal si daca merge pot scoate si pe card? intr-o luna pot face $30
intr-o zi cam $4 sau $5 sau 10 cum e ca la bitcoins.

adica 0, 0065785678 si 0 ala ca sa va explic va creste un dolar doi etc. si poti face intr-o luna $30 si ca sa nu spun ca ii fake doar am spus sa vad daca ii fake adica fals! iti ca sa poti scoate prin email prin paypal dupa daca vrei prin card bancar.

e Minat pc adica las pc sa mineze singur ii fake asta?

2 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Nu voi da absolut nici un click pentru că
1. Link-ul acesta este de tip redirect, în cadrul căruia tu faci bani din fiecare click.
2.Pentru că acestă postare conţine un link ce promovează site-uri, încalcă regulamentul TPU. Acest tip de postări de genul "intra pe link si castigi 4 catralioane de peso" sunt COMPLET INTERZISE din 2 motive, 1 pentru că link-urile pot duce la site-uri infectate cu malware, şi care ne pot infecta şi pe noi, şi 2 publicitatea pe TPU este permisă într-o oarecare măsură, însă acest tip de postare nu este permisa.
Astfel, user-ul are 2 opţiuni, 1 şterge postarea, sau 2 aşteaptă ca un admin să-i şteargă postarea, bineînţeles riscând moderarea postărilor pe termenul de 1-3 luni, suspendarea contului pe 1-3 luni sau ban permanent, crearea unui nou cont fiindu-i interzisă.

Iar după o scanare cu VirusTotal, site-ul nu conţine malware, însă este detectat ca spam.