| 1Bogdan7 a întrebat:

am vorbit cu cineva pe facebook si m-a amenintat ca ma prinde prin aflarea IP-ului si ca suna la politie ca sa imi detecteze IP-ul, eu doar vorbeam cu el (o persoana necunoscuta). Chiar m-am speriat si va rog sa imi spuneti daca as putea face ceva, sa imi ascund IP-ul cumva sau daca e posibil sa imi gaseasca IP. Apropo, eu mi-am sters contul de facebook si i-am dat block. Deci serios, m-am speriat ca naiba. Va rog, Funda, ce vreti, raspundeti ca sunt disperat!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

L ai amenintat in vreun fel? daca nu crezi ca politia se ocupa de toti frustratii?
si nu iti afla el ip doar dintr o discutie de facebook, sa nu mai zic ca daca ai ip dinamic era suficient sa scoti router ul din priza si sa il pui la loc

| N0xEterniS a răspuns:

Dar ce i-ai facut?
Cu ajutorul IP'ului te poate gasi, poate stii unde locuiesti, chiar si fara politie :/ :/
La politie daca suna, alora or sa le trebuiasca un motiv bun ca sa te caute, nu doar ca vrea el laughing si oricum pana o fac, dureaza happy
Dar el iti stie IP'ul?
IP'ul se poate schimba si fara sa-ti dai tu seama happy
Stingi pc'ul, modemul si le lasi vreo jumate de ora. Cand pornesti pc'ul si modemul, ar trebui sa ai alt IP happy
Ti-a luat cumva IP'ul? de pe facebook nu poate.

Răspuns utilizator avertizat
| IceBil a răspuns:

O sa iti ia boii de la bicicleta. La politie are nevoie de un motiv bine intemeiat pentru a depune o plangere. Si oricum, nu va primi el IP-ul de acolo. Iar de pe Facebook nu are cum sa afle IP-ul tau.
E mai complicat decat ti-a spus: el trebuie sa afle de pe ce IP s-a logat utilizatorul de Facebook cu numele X in data de Y, la ora Z.
Asa ca lasa-l in pace si pe viitor nu te mai inhama la discutii amanuntite cu strainii.

| Ghita_Petre_Codrut_1994 a răspuns:

Imi pare rau dar nu e nici o cale de a iti ascunde ipul
Poti sa il schimbi daca vrei numai daca ai internet prin cablu