| Ewals a întrebat:

Salut TPU, are idee cineva cât costa un pașaport și ce acte sunt necesare? Mulțumesc

4 răspunsuri:
| Liviucu a răspuns:

Cartea de identitate, cartea de identitate provizorie sau, după caz, buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate, în original. Cartea de identitate provizorie trebuie însoţită de certificatul de naştere, în original.

Documentul care face dovada achitării contravalorii pașaportului, în original, sau documentul de plată/dovada tranzacției, editat(ă) pe suport hârtie sau în format electronic, care conține numărul tranzacției și datele persoanei pe numele căreia se solicită eliberarea documentului de călătorie (nume, prenume, CNP), precum și suma achitată, aferentă tipului de pașaport solicitat.

Paşaportul anterior, dacă acesta există.

| NisipLaMare a răspuns:

Te poti informa direct aici:

https://pasapoarte.mai.gov.ro/