| SkytterS a întrebat:

Salut TPU! As vrea sa imi cumpar un laptop si nu ma prea pot decide care din acestea doua:

1. Asus K53SD-SX239D:

http://www.cel.ro/laptop-notebook/laptop-asus-k53sd_sx23 9d-i5-2450m-500gb-8gb-gf610m-2gb-l/

2. Asus K53SM-SX081D:

http://www.cel.ro/laptop-notebook/laptop-asus-k53sm_sx08 1d-i7-2670qm-750gb_7200rpm-8gb-gt630m-2gb-l/

Pe laptop as vrea sa pot rula programe cat mai pretentioase si totodata jocuri cat mai pretentioase. Incercati sa si justificati raspunsul va rog. Multumesc!

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

E clar -> Laptop Asus K53SM-SX081D e mai bun :
-procesoarele sunt aproape la fel
-hard disk mai mare (de 750 GB)
-Placa video mai buna cu 96 core la 128 bit.
In rest sunt la fel. Acum nu te gandii ca poti juca jocuri dintre cele mai pretentioase cu setarile la maxim! Abia fac fata laptopuri care trec bine de 100 milioane, speciale pentru gaming.
Battlefield 3 il joci cu setarile la mediu
Crysis 2, Just Cause 2 - tot cu setarile la mediu.
Cu setarile la maxim joci - Call of Duty(toata colectia), Assassin's Creed (toata colectia), Dirt 3...etc.

| SkytterS explică (pentru neluL):

Am niste nelamuriri legate de tehnologia itel turbo boost. Am auzit de la o cunostinta ca pentru a-ti mari frecventa procesorului trebuie umblat prin bios si ca exista un risc sa se poata arde. Deci am doua nelamuriri:
1. Frecventa procesorului se mareste automat sau trebuie umblat pe undeva pentru a o mari?

2. Exista vreun fel de risc sa mi se arda procesorul?

| neluL a răspuns (pentru SkytterS):

1.Pentru laptopuri nu ai ce sa cauti in BIOS. In general frecventa o maresti din bios pas cu pas cate putin. Apoi ii faci proba si daca totul este ok, o mai maresti puti si iar faci proba... asta se numeste overclocking procesor.

2. Da se poate arde foarte usor procesorul - iti trebuie indemanare si cunostinte IT.

Citeste si pe aici: http://pctroubleshooting.ro/topic/7534-ghid-overclock-procesor/

Bafta! (la ambele laptopuri nu ai nevoie de overclock)

| SkytterS explică (pentru neluL):

Multumesc de ajutor!

| neluL a răspuns (pentru SkytterS):

Cu placere! bye, bye wave