| Anonim12345ani a întrebat:

as vrea un tatuaj pe tot bratul, care ar fi pretul aproximativ? Multumesc!

1 răspuns:
| justanotheruser99 a răspuns:

Raspunsul este urmatorul : pretul la tatuaje se face dupa urmatoarele cinci criterii :

1. marimea lui (exprimata in centimetrii patrati ). Calculul acestuia se face incadrand tatuajul intr-un dreptunghi si apoi determinand aria dreptunghiului in centimetrii patrati inmultind latimea cu lungimea ca in matematica elementara. Dupa ce ai aflat aria in centimetrii patrati, o imultesti cu pretul pe cm din site. Deci daca un tatuaj are 5cm latime x 10 cm lungime=50 cm patrati. Si 50cmp x 3, 5 cmp(black and grey)= 175 de RON. Simplu nu? Ai aflat singuri pretul tatuajului!

2. Complexitatea lui si orele de executie care implica executia acestuia. O ora de executie este intre 150-200 de ron /ora, depinzand de complexitatea lui. In Germania, Spania, Italia si alte tari, ora este 150 de euro iar in Statele Unite ale Americii este de 150 dolari. In Italia, la saloanele bune, centimetru patrat este 20 de euro adica 80 de ron, la noi este 3, 5 RON.
3. Locul de pe corp -acest lucru implicand dificultatea executiei tatuajului. (de ex pe coaste -se executa foarte greu iar timpul de executie este mult mai mare, iar pe spate mai usor)
4. Culoarea – daca este tattoo black and gray, color sau daca este cover up (acopera ceva vechi) – permanent black and grey 3, 5 ron/cmp, color 4 ron/cmp si cover up 4, 5 /cmp
5. Daca este semipermanent sau permanent- reamintesc preturile
-semipermanent (black and gray) -minim 250de ron ce depaseste de 40 cm patrati este -7 ron/cmp
– permanent black and grey 3, 5 ron/cmp, color 4 ron/cmp si cover up 4, 5 /cmp.