| NeedHelp1 a întrebat:

Salut TPU!

Avem o administratoră noua în bloc.
Nu știu cum... m-am trezit cu 12mc de plata la apa rece, în condițiile în care am avut mai puțin de 6mc.

Nu pot sa o contactez momentan. Este inadmisibil!
Știți cumva daca luna viitoare mi se decontează apa rece plătită în plus? în cazul în care plătesc luna asta cei 12mc...

Mulțumesc!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se pare ca, este consumul pe 2 luni.
Probabil, intr-o.una (cand s-a facut schimbarea (?) nu s-a facut citirea /incasarea consumului de apa si s-a bagat un consum mediu (estimat).
La citirea urmatoare se va calcula diferenta.

| Lioana a răspuns:

Daca nu ti-au fost citite apometrele inseamna ca a mers pe estimare. In cazul acesta luna viitoare vei da indexul corect si vei plati mai putin.
Dar nu strica sa ai o discutie cu administratoarea sa vezi exact de ce ti-a pus acel consum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai apometre și nu au fost citite te-a băgat la consum paușal.

| nukeyly a răspuns:

Se scade luna urmatoare, fi doar pe faza, dar e bine sa tii din scurt chetuielile mai ales cand administratorii sunt mai corecti ca papa, nu de multe ori am vazut anomalii la cheltuielii ca sa-si rotunjeasca ei socotelile curate. Nu trebuie lasati sa li se urce la cap puterea, caut-o la 12 noaptea daca e cazul sa lamuresti pe loc situatia.
Cat de apometre e bine sa ai 2 unu dupa altul, ambele verificate metrologic sa stii fix cat consumi.