| tigru123456 a întrebat:

Care este diferenta dintre un Procesor Intel Celeron si Intel Pentium?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Celeron si Pentium facute de Intel sunt diferite, astfel: Pentium este un procesor high-end in timp ce seria Celeron reprezinta alternativa low-cost. Asta la data aparitiei lor. Mai nou sunt high-end procesoarele Intel Core. Exemplu: noul Core i9-8950HK (aparut anul trecut) este primul procesor Intel pentru laptop-uri care beneficiază de 6 nuclee şi 12 fire de execuţie şi totodată primul care asigură o viteză de boost de până la 4, 8 GHz.

| Frank51 a răspuns:

Asa cum ai Galaxy J7, A8, S8, diferite clase de performanta, asa ai si la procesoare, Celeron, Pentium, Core i3/5/7. Adica sunt facute pentru cei saraci care nu isi permit sa dea 15 mil pe un i7, dar vor performanta decenta.

| Vvistula a răspuns:

Intel pentium este mai puternic

| MadalinG99 a răspuns:

Pentium este o marcă înregistrată folosită pentru o serie de microprocesoare compatibile x86 produse de Intel. În forma sa cea mai întâlnită, un procesor Pentium este un produs de consum cu o clasificare de două stele,[1] poziționat mai sus decât produsele Atom și Celeron, dar mai jos decât rapidele Core i3, i5 și i7 sau procesoarele de ultimă generație Xeon.