| SilentDark a întrebat:

Caut ajutor de la cei ce se pricep in IT! Azi mi-am cumparat un laptop Acer Aspire din seria E5. El are preinstalat Linux si e destul de greu de instalat. Oricum eu doresc sa imi pun Windows 7 Ultimate pe el insa nu stiu cum sa procedez. Deschid DVD-driverul si bag CD-ul cu Windows, apoi apas pe F12 dupa ce il deschid si instalez pur si simplu? Linuxul e inca in faza de preinstalare iar sa continui nu stiu. Cand il pornesc pentru a apasa F12 nu v-a porni cu preinstalarea Linux-ului? Daca da ce sa fac/cum sa procedez pentru a instala Windowsul?

Si inca ceva: Cu laptopul am primit si un CD pe care scrie Acer.
Ce ar trebui sa contina? Drivere?

Multumesc mult! Funda la cel mai bun si mai rapid raspuns!

5 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Când îl aprinzi apeşi F8, F2, Esc sau F12. Care tastă anume depinde de modelul de laptop. Încearcă până nimereşti. Când vei apăsa bine vei intra într-un meniu. De obicei pe fond albastru. Te duci până unde scrie ceva gen Boot. O să ai acolo o listă. Pe primul loc va fi hard disk-ul şi mai jos unitatea optică(DVD ROMul). Schimbi ordinea. Pui unitatea optică pe primul loc, salvezi setările şi ieşi. Bagi DVD-ul cu Windows 7 şi dai restart. O să îţi apară pe ecran ceva gen "Press any key to boot from DVD..." Dai Enter. Te va băga în meniul de instalare al Windows-ului. Va trebui să formatezi hardul şi să faci două partiţii. Faci C-ul pentru Windows şi D-ul pentru restul. Îl laşi să se instaleze şi gata. Iar da, acel CD pe care scrie Acer e foarte important. Are driverele pe el. Îţi trebuie ca să le instalezi după ce pui Windows-ul. De asemenea, asigură-te că ai laptop-ul şi driverele compatibile pentru Windows 7. S-ar putea să te oblige să bagi 8.

//Edit: VOrba lui K0sti, mai bine îl duci în altă parte. Dacă nu vrei să cheltuieşti bani în plus pe asta îl poţi duce la un prieten care ştie. Nu e treabă grea deloc, dar dacă nu ai mai făcut asta n-ai de unde să ai habar. Aşa prin explicaţii de internet nu înţelegi nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gizăz):

Foarte corect dar cred ca nu se descurca.Cel mai bine este sa cheme pe cineva care stie si sa urmareasca la ce face pentru a invata.Asa,sigur il da peste cap sau face alte pozne.

| K0sti a răspuns:

Intai se formateaza si partitioneaza hardul cu asta: http://www.epasystems.ro/partition-wizard-home-edition/
Acum are partitie Ext pentru Linux, dupa care te apuci si instalezi Windows! Da mai bine te duci la un service, ca esti tamaie!

| SilentDark explică:

Inca ceva, am facut rost de windows 8 in loc de 7 si mi s-ar parea mai ok sa il folosesc pe acesta. Am intrat in bios si l-am setat sa buteze de pe cd, insa dupa ce pun cd-ul si il pornesc nu apare secventa cu press any key to boot from cd or dvd, ci porneste iarasi configurarea de la linux. Am incercat toate tastele de la f1 la f12, inclusiv del escape backspace windows enter.

Ce as mai putea incerca?

| Gizăz a răspuns (pentru SilentDark):

Tu nu mai ai nicio treabă cu tastele alea. Odată ce ai intrat în BIOS şi ai schimbat ordinea, nu mai ai treabă cu BIOS-ul. Când îţi apare Press any key... nu contează ce tastă apeşi. Poate fi oricare, că tot îţi intră în meniul de instalare Windows. Problema e că nu îţi apare. Pot fi două motive:

1. Nu ai făcut DVD-ul corect sau ăla care ţi l-a dat nu l-a făcut bine. DVD-ul trebuie să fie bootabil. Nu poţi copia un Windows pe DVD pur şi simplu. Trebuie făcut cu funcţia Burn Image to Disk. Cum adică "CD"? Windows 8 nu încape pe CD. Sper că ai vrut să zici DVD. Dacă într-adevăr e vorba de un CD, numai Windows nu ai pe el. Dacă e DVD, bagă-l în alt PC. Vezi cum ţi-l găseşte în My Computer. Trebuie să apară cu pictograma Microsoft şi chiar să se lanseze fereastra cu instalul. Dacă îţi apare ca un DVD normal, atunci e făcut prost. Nu e bootabil. Dacă ţi-apare cum am zis eu, atunci problema nu e DVD-ul, ci punctul doi:

2. Ai zis că ai schimbat ordinea în BIOS şi ai pus unitatea DVDRW prima. Întrebare: Ai salvat setările? Că trebuie să dai ceva gen Save and Exit. Dacă dai Discard and Exit iese fără să salveze şi de fapt nu ai făcut nimic. Poţi verifica asta intrând iar în BIOS. Mai e DVDRW-ul primul în listă, sau e ca înainte?

Altceva în afară de problemele astea nu are ce să aibă. Nu are de ce să nu te lase să bootezi de pe DVD.

PS. Dacă mai ai vreo nelămurire, scrie dând click pe "Răspunde". Altfel nu văd. Acum ai avut noroc.

PPS. Ca să afli ce Windows e mai bun pentru tine, uită-te pe CD-ul cu drivere. Trebuie să scrie pe el ceva de genul Compatible only with Windows... Ce ediţie de Windows scrie, p-aia o bagi.