| tigru18 a întrebat:

Ce înseamnă meseria de tranșator pui? banuiesc ca lucrezi si in frig sau cum?

4 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Lucrezi la banda de tranșare a puilor!
Da e rece în hală dar nu e ger! happy

| Bizon95 a răspuns:

Trebuie sa fii destul de disperat sa faci asa un job!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă e gen ca la avicola atunci lucrezi pe linia în care se tranșează puii și acolo sunt niște aparate care tranșează automat puii ( adică le ia capul, sau cum sa zic), apoi tu trebuie să cureți de intestine, pene, poate să și selectezi ficații acolo, aripile dincolo. Lucrezi mereu cu mâinile în umezeală și este risc de problema cu degetele/palmele pentru ca de la umezeala se crapă pielea. Poate alegi să lucrezi cu mănuși, însă nu știu dacă te ajuta sau îți îngreunează munca. Am prieten care lucrează la Avicola. Nu pe partea de tranșare, doar stivuitor. Însă mi-a povestit cum e treaba pe acolo și să nu mai spun de miros. Cică e miros urât pe sectorul în care se tranșează puii. Eu sincer nu as lucra pe acel sector, trebuie să ai sânge rece să poți lucra la tranșat.

| Alexandrionelu a răspuns:

Bănuiesc ca transezi pui. Adică tai pieptul, picioarele, aripile, etc.
Nu vad de ce s-ar lucra în frig la secția de tranșare.