| 0RASPUNS0 a întrebat:

Salut TPU. Ce părere aveți de categoria a1 pentru motor care se poate lua la 16 ani? Am 16 ani și as vrea sa îmi iau motor, parintii sunt de-acord dar mi-au spus riscurile și câteodată seara stand în pat ma gândesc la asta dacă e okey sa dau sau nu. Vad foarte multe accidente pe motor aproape fatale...acum probabil o sa îmi iau motor dar as vrea părerea altora

Răspuns Câştigător
| Bariel a răspuns:

Sunt motociclist, am dat la aproape 19 ani.
Am vrut sa dau si eu la 16 ani dar nu aveam bani, parintii nu au vrut sa ma sustina financiar. Poti sa dai dar evita grupurile/anturajele si aglomeratia, pe motor esti mult mai atent si preventiv in trafic deoarece mintea ta e in alerta continua stind ca esti foarte expus. Asta daca nu cumva te apuca gandul sa devii terebilist, ceea ce in cele mai multe cazuri nu se termina cu bine. Daca sti ca esti o persoana cumpatata, merita sa dai indiferent de a1, a2, a. Evitã sa mergi tare prin oras, daca vrei sa conduci sportiv du te pe un drum cu serpentine pe care l cunosti bine, o sa fie mult mai sigur si distractiv. Recomand sa vizionezi "twist of the wrist" biblia motociclistilor happy

3 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Ai pus punctul pe i: "vad foarte multe accidente pe motor aproape fatale". Multe chiar sunt fatale.
Nu recomand, mai ales ca nu ai experiență in trafic.

| 120bulevard a răspuns:

Bro fara suparare dar la 16 ani... Nu ai orientarea in spatiu si simtul traficului format, doamne fereste, cine stie ce se mai intampla, ca si asa, in Romania mor 4000 oameni pe an din cauza accidentelor, poti sa patesti ceva chiar daca nu e vina ta, vine un cocalar drogat sau beat, a intrat in tine cu 100 la ora si te-ai facut praf, mai ales pe motor, mai bine asteapta 1 an jumatate si da de B.

| PentruTotiTPU a răspuns:

Daca asta este o pasiune, poti incerca. Daca nu este o pasiune si e doar din faptul ca vrei sa te plimbi cu motorul, NU iti recomand, sunt multe locuri care inchiriaza, iti faci damblaua mai pe romaneste si fara riscuri, te salut!