| EuAsaCred a întrebat:

Salut TPU
Cine stie locuri de munca in strainatate pentru persoane sub 18 ani? Precizez ca plec cu ambii părinți, si as vrea sa muncim toți 3. Am procura.

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Complicat. In primul rand trebuie sa urmezi scoala acolo si in timpul liber poti munci, conform dreptului muncii din tara respectiva.

| Cosmin86 a răspuns:

Copil sub 18 ani... comenteaza la toata lumea, dar e intretinut de "mami".

| EuAsaCred explică (pentru Cosmin86):

Boschet, am întrebări pentru prieteni ca si orice om sa ii las masca caut răspuns pe net. Si da am prieteni si de vârste mijlocii

| Dandinelle a răspuns:

Poti munci part-time (6h/zi dar depinde de varsta ) ai urmatoarele beneficii si incadari: https://legeaz.net/......eri-munca.
Pe langa asta daca esti student/elev, nu ai voie sa acumulezi prea multe ore si depinzand de tara ai taxarea diferita in functie de asta, asigurarea medicala la fel.
Locuri de munca ar fi: mc donalds sau alt fast food restaurant, vandut inghetata sau la patiserie, ghid turistic, promoter, sondaje de opinie (depinde de cunostiintele pe care le ai) sau daca esti pasionat de un domeniu anume, gaseste firma care ar putea sa te invete si intreaba daca poti sa faci "ucenicie" la ei si ti se poate da pozitia de Junior, Intern etc.