| Vladut123456 a întrebat:

Credeti ca un update de bios va imbunatati si performanta unui pc?

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

NU!
Actualizarile de BIOS ( BIOS flash ) sunt recomandate in cazul in care :
1. Unele componente nu sunt recunoscute de placa de baza ( HDD nerecunoscute, procesoare necompatibile cu vechia versiune, etc. )
2. Vechiul BIOS avea probleme mari de securitate.
3. Alte probleme ce tin mai ales de Hardware

Un update de BIOS NU se realizeaza doar pentru ca nu iti place cum se misca in MS office sau ca ai lag in LoL.

Daca ceva nu functioneaza bine in timpul actualizarii ( se intrerupe curentul sau ai o inchidere fortata, spre exemplu ) sunt sanse extrem de mari sa strici complet placa de baza. Un PC fara BIOS/UEFI functional este complet inutil.

| doctorandus a răspuns (pentru PainTech):

Pentru cei care nu se pricep foarte bine la calculatoare e mai bine sa nu stie ca exista update pentru BIOS.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

BIOS ( mai nou UEFI) este un minisistem de operare care are rolul de a recunoste componentele PC-ului si a le face sa lucreze la un minimum-minimorum. Inbunatatirea BIOS-ului sau UEFI-ului fac sa fie recunoscute anumite parti componente mai noi si sa se faca mai repede. Nu te ajuta cu nimic la sistemul de operare si este bine sa n-o faci. O intrerupere de curent (daca n-ai un UPS) sau orice mica greseala poate duce la pierderea iremediabila a placii de baza. Alta data era mai usor. Chip-ul (EPROM-ul sau EROM-ul) care contine BIOS-ul (UEFI) era detasabil si putea fi inlocuit. Astazi el este integrat in placa de baza.

| Iunix a răspuns:

Categoric NU, din contră.