| Diliu_Ratoiul_1985 a întrebat:

Cum deblochezi internetul pe un calculator? Reteaua este blocata "X", merge accesat decat Google, alte site-uri sunt blocate forbidden, jocurile pe alte porturi merg. Vreau sa-mi mearga toate site-urile + sopcast. Help me instructiuni step by step

3 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Daca ai drepturi pe calculatorul respectiv, schimba gateway-ul din proprietatile placii de retea, cu un altul care merge fara restrictii.

Sau poti sa incerci acelasi lucru din Internet Explorer (nu altul) sa pui un alt proxy.

Ca sa accesezi si celelalte porturi uita-te un pic daca ele sunt restrictionate pe calculator (prin firewall) sau pe gateway.

| Diliu_Ratoiul_1985 explică (pentru cristimihailov):

Ms, din cate stiu ip-urile se obtin automat la ipv6 ipv4... daca ai putea sa fi mai explicit. Nu are proxy setat.

Poate te-ar mai ajuta un detaliu: merg doar site-urile cu ssl (https://)

| cristimihailov a răspuns (pentru Diliu_Ratoiul_1985):

Pai exista o comanda "ipconfig /all" pe care o dai si vezi ce ip-uri sunt asignate la calculatorul tau. Apoi te duci la setarile de retea si schimbi datele de acolo cu ale tale de manuta.

Cauti pe google un gateway, ii aflii ip-ul si il treci la gateway. Si faci niste teste.

Ia in considerare, ca din ce inteleg eu esti intr-o retea in care cineva a pus restrictiile. Daca nu le-a pus bine, s-ar putea sa iti mearga.

De asemenea te uiti si prin regulile din firewall sa vezi ce se intampla pe acolo. Aici din pacate nu am cu ce sa te ajut. Te uiti intuitiv si vezi si tu ce iese.

Ar mai putea fi o chestie, sa descarci o mica aplicatie de pe net care sa iti testeze firewall-ul. Personal ti-as recomanda atentie maxima aici, deoarece acele mici aplicatii sunt aproape mereu pline de rahati sub toate denumirile (virusi, malware, trojan, etc).

Are proxy implicit. Nu inseamna ca nu este setat.