| Grd_Floryn_1991 a întrebat:

Curand am achizitionat aceasta placa video http://www.emag.ro/......FBY3MBBM/, dar nu imi functioneaza, se vede ecranul negru mereu, calculatorul este de la HP, placa de baza AMD in format BTX cu chipset 785G, 4gbram ddr3, amd phenom II x2 B55 3.0GHz si sursa(power supply) de 320W, eu m-am gandit ca s-ar putea sa fie de la sursa, ca e prea slaba. Astept raspunsuri. Multumesc

3 răspunsuri:
| MarianM009 a răspuns:

1. Ai bagat cablul de la monitor in placa video? Poate l-ai lasat conectat in alta parte.
2. Poate ai setat ca atunci cand pornesti calculatorul, placa de baza sa ia prima data placa video integrata. Poti schimba ordinea, placa video dedicata prima data si daca nu gaseste sa ia placa integrata, din bios.
3. Verifica sa fi bagat bine placa in slot.
4. Daca astea nu merg atunci probabil este de la sursa. Ai ca recomandare sursa de 400W.

| Grd_Floryn_1991 explică (pentru MarianM009):

Le-am facut pe toate, dar pe aia cu schimbatul din bios al placii video nu sunt sigur, fiindca e un bios mai ciudat

| MarianM009 a răspuns (pentru Grd_Floryn_1991):

Trebuie sa te duci pe North Bridge in Bios. Uite aici un tutorial cum sa configurezi prioritatea la placile video.
http://smallbusiness.chron.com/......53738.html

Ai grija sa nu faci modificari aiurea prin alta parte. Nu te grabi! Poti face greseli urate prin bios!

Daca nici asa nu merge poate ai primit o placa video defecta...nu stiu ce sa-ti mai zic.

Bafta!