| alexalex93 a întrebat:

Curand trebuie sa ma mut la oras, sunt mai de la tara, am nevoie de cateva stafuri in legatura cu iesirele in oras, nu am nici o prieten, asa ca va trebui sa ma descurc singur...

1) La un pub. Cum e? am auzit ca e ca un bar. Este ospatar? Mergi tu si comanzi? Cum cer nota de plata?

2) Nu stiu de ce, dar mi-e cam rusine sa merg la mall. Pot intra in magazine doar sa ma uit la haine? Fara sa cumpar nimic? Nu se supara vanzatorii? trebuie sa imi cer voie sa probez hainele? Sau merg direct cu ele in cabina de proba. Daca nu cumpar nimic, ma simt naspa ca ies din magazin.

3) Tot, la mall am vazut ca sunt fel si fel de cafenele si locuri unde se mananca, acolo tot asa este ospatar? Sau mergi singur si comanzi. Comanda trebuie facuta de o anumita suma? de exemplu eu vreau doar o cafea/un suc, pana in 10 lei, cat bacsis la ospatarului? Pun aceste intrebari pentru ca nu vreau sa ma fac de ras. multumesc

2 răspunsuri:
| bluuee a răspuns:

Simte-te liber sa faci orice vrei laughing
Diferitele localuri au reguli diferite, la unele ti se aduce comanda la masa si platesti inainte de plecare (de obicei ti se aduce nota, dupa ce o ceri), la altele iti iei singur ce vrei de la bar. Nu ai comanda minima si nu trebuie sa lasi bacsis mai ales daca esti tanar, nu se asteapta nimeni la asta de la tine.
Da, poti iesi din magazin fara sa cumperi nimic. Ai o gandire deschisa si o sa-ti faci prieteni super. Fii tu, n-ar trebui sa iti pese atat de mult ce impresie lasi. O sa te descurci, imi dau seama din ce scrii ca nu esti prost laughing

| alexalex93 explică (pentru bluuee):

Multumesc pentru raspuns.