Întrebare recomandată | Alexandrastefaniaualy a întrebat:

Daca este cineva amabil, rog frumos să mi se răspundă și mie la o întrebare: Locuiesc cu mama si verisoara mea mai mica in Germania, pe ea am adus-o de curand, are 16 ani. Dacă se pricepe cineva să îmi spună despre anmeldung, daca se poate sa îi facă aici amenmeldung fără ca părinții ei să fie prezenți. Este obligatriu să aiba ambii parinți pentru aceasta, sau mama mea îi poate face anmeldung cu procura luata de la parintii ei, procura cu care a trecut vama?

1 răspuns:
| MihaelaDart a răspuns:

Anmeldung-ul e nevoie doar de numele proprietarului a casei unde locuiti voi si de buletinul ei, atat! Parintii nu au nici o treaba in asta. Caci voi banuiesc ca vreti sa ii faceti anmeldungul pentru a locui cu voi in locuinta. Procura posibil sa aiba nevoie doar in cazul in care trebuie sa urmeze scoala, desi va puteti inetersa mai exact pe grupurile cu romani din Germania, de pe Facebook.