| FLoRyN99 a întrebat:

Dacă iau permisul pentru B1 (de 16 ani), când fac 18 ani mai e nevoie sa dau examenul/să fac școală pentru B?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este obligatoriu sa faci scoala de conducere si sa sustii examinarea pentru categoria B.
De altfel pentru orice categorie este la fel, cu exceptia faptului ca unele categorii dau dreptul de a conduce autovehicule care se incadreaza si in alte categorii, de ex. cu categoria A poti conduce si pe cele din AM, A1 si A2, cu categoria B poti conduce si pe cele din categoria AM si B1, etc.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru fiecare categorie se invata si se da examen in plus.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bineinteles, faci scoala, dai examene