| Adyy5 a întrebat:

Daca ma uit la documentare si citesc pot deveni mai inteligenta?
Bunica mea insista pe partea cu scoala si mi-a spus ca văzând documentare si citind nu voi deveni mai inteligenta sau voi avea o memorie mai buna.
A spus ca pot face asta doar învățând la materiile pentru scoala.
Voi ce parere aveti? Are dreptate sau se insala?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu vei deveni mai inteligenta pentru ca asta e ceva genetic, dar vei acumula mai multa informatie si pe baza informatiei acumulate poti lua decizi mai bune,poti sa vezi lumea diferit,sa devi mai curioasa,sa isi placa invatatura,si da daca isi va placea vei memora mai repede,usor,deci ba da ajuta,dar inteligenta o mostenim genetic,doar dupa multe generati ia poate creste sau scadea,eu isi recomand scoala discovery cu multa placere, carne de peste, legume, fructe, mers pe jos zilnic o ora

| GabiDumitrescu a răspuns:

Materiile de la scoala te timpesc. In special religia, dar nu numai. Uita-te la documentare, stai pe WIkipedia si Quora in loc de TPU, CULTIVA-TE!

| aXy99 a răspuns:

Evident ca se insala. Iti spune asta doar ca sa inveti. Daca inveti de placere (uitandu-te la documentare, citind diverse carti/articole) poti invata usor, spre deosebire de materiile scolare, care majoritatea nu prea te vor ajuta in viata, poate doar iti vor stimula capacitatea de memorare si iti vor dezvolta putin logica. Faci foarte bine ce faci.

| GoldenZenith a răspuns:

Mintea preia informațiile prin mai multe moduri, nu doar învățând /tocind niste materii la școală pe care mai mult ca sigur o sa le uiți într-un procent destul de mare.
Bunica ta nu are dreptate.
Citind e cel mai ok să îți dezvolți memoria, vocabularul etc. Nici documentarele nu sunt rele. Sa faci ceea ce crezi că te ajuta pe tine sa ti dezvolți mintea. Lasă gândirea învechită a altora!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Inteligenta o ai deja; ramane sa-ti folosesti cu intelepciune informatiile acumulate

| FaraNumePls a răspuns:

Vei acumula cunoștințe noi, drept urmare, poți fi inteligent/inteligenta

| Kourdi_Viana_2002 a răspuns:

E foarte bine sa citesti, oricum materiile din scoala te ajuta foarte mult dar e bine sa le faci pe ambele (ex. Carti istorie)