| Cheers a întrebat:

happy daca mi-am pierdut buletinul cat ma costa sa mi-l refac?

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi aici, http://depabd.mai.gov.ro/documente_necesare.html
Trebuie să-l declari furat la secția de poliție de care aparți și cu dovada dată mergi la Evidența populației.
Pa, pa.

| Grimmjow69 a răspuns:

11 lei, înlocuirea cărții de identitate

Dacă ați „pierdut" buletinul, mergeți la circa de poliție de care aparțineți cu domiciliul. E musai să-l obțineți pe ăsta primul, ca să puteți cere apoi permisul, pașaportul sau altele. Vă trebuie următoarele acte:

- cerere tip pentru eliberarea actului de identitate – se completează la ghișeu;
- o altă cerere în care spuneți că ați pierdut buletinul și cartea de alegător, care vi s-a eliberat odată cu buletinul, data trecută. (în caz că vreți doar să înnoiți buletinul expirat, trebuie să-l predați pe cel vechi cu această ocazie);
- certificatul de naștere, original și copie;
- certificatul de căsătorie, dacă e cazul, original și copie;
- dacă aveți copii minori vi se cer și certificatele lor de naștere – nu se știe de ce, că doar nu sunt trecuți copiii pe cartea de identitate;
- hotărârea de divorț definitivă și irevocabilă, după caz, original și copie (chiar dacă ați divorțat acum 100 de ani și acum nu vi se mai schimbă nici o dată din vechiul buletin, hotărârea de divorț tot se cere. Au o plăcere sadică polițiștii să vă sublinieze astfel că sunteți niște loozeri divorțați);
- documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu, original și copie (aici poate fi contractul de proprietate asupra locuinței sau declarația de primire în spațiu a găzduitorului. A doua variantă poate fi dată în fața funcționarului de la ghișeu, a polițistului sau la notar, caz în care vă costă mai mult);
- chitanța reprezentând contravaloarea cărții de identitate ( 7 ron, plătiți la Direcția de taxe și impozite locale, la BCR sau CEC );
- documentul cu care se face dovada achitării taxei extrajudiciare de timbru (4 ron) sau timbru fiscal de la orice oficiu poștal.

În total prețul ar putea fi mai mare de 11 lei dacă nu aveți actele xeroxate, caz în care fiecare copie o să vă coste cel puțin 1 leu bucata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam cat de prost trebuie sa fii sa ti-l pierzi!
Du-te si reclama la politie pentru ca cu CNP-ul tau persoana respectiva(care l-ar fi gasit) poate sa faca multe cu el!
Si oricum nu mai inteleg tara asta cu atatia oameni ******!
Reclama la politie odata!

| FoundYouLover a răspuns:

Depinde de cate ori l-ai pierdut pana acum. Daca l-ai pierdut numai o data sau de doua ori, nu te costa nimic, din cate stiu. Daca este a treia oara cand il pierzi primesti amenda. Dar nu stiu exact cat este amenda.