| Andrei900Boss a întrebat:

daca nu intru de mult timp pe PC si fara sa il actualizez ce se intampla, adica 1 an de zile. laughing ma rog e doar o intrebare. Se strica?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de locul si modul de pastrare.
Daca-l tii in casa, in camera uscata, incalzita, atunci doar se poate depune praf pe el.
Daca-l tii in mediu umed, cu igrasie, atunci se pot oxida conectorii si alte componente, care-l pot face nefunctional.
Daca-l tii undeva afara, si pe timp de inghet de iarna, atunci e foarte probabil ca unele componente electronice sa se defecteze iremediabil (in special condensatorii, dar si procesorul si alte circuite integrate).

| flixbuster a răspuns:

Teoretic, daca nu il pornesti nu ar trebui sa pateasca nimic.

Practic, de cate ori am lasat ceva nefolosit (calculator, casetofon) o perioada lunga de timp (peste un an), s-a stricat - cred ca fenomenul intra sub incidenta legii porcariei universale big grin

| Alexuţ02 a răspuns:

În unele cazuri poate porni mai greu, depinde şi de PC cât de vechi e.

În general nu poate păţii nimic.

| denisTiky a răspuns:

Nimic

| roberthuzmezan a răspuns:

Nu are nimic dacă nu te atingi de el 1 an, doar ca se pune praful pe el, dar cam atât.