| Sports a întrebat:

Cum se scrie corect: "confuzi" sau "confunzi"?

Răspuns Câştigător
| GregHouse a răspuns:

Confunzi, de la infinitivul a confunda.

| GregHouse a răspuns (pentru GregHouse):

Si acum mi-am dat seama, vazand din nou intrebarea. Daca vrei ca adjectiv, e confuzi: Prietenii mei sunt confuzi.

6 răspunsuri:
| Elenaaa23 a răspuns:

Pai depinde cum te referi.
Tu confunzi lucrurile
Ei sunt confuzi
xoxo

| DarkBlood32 a răspuns:

Pai depinde acum.
Daca tu ii spui cuiva, de exemplu "ba prostule de ce confunzi pisicile?" laughing atunci ii spui cuiva confunzi si daca este pentru persoana a III-a atunci spui "acestia sunt confuzi".

| StewartCassie a răspuns:

Buna. Depinde de situatie. Daca nu iti mai aduci aminte ceva, esti confuz, iar daca incurci o persoana cu o alta persoana inseamna ca o confunzi. happy
O zi placuta!

| GaBrYeLa18 a răspuns:

Buna! SE scrie confuzi. Sper ca te-am ajutat!

| DaRcVaMpIrEs a răspuns:

Confuzi dai funda please :X :X :X big grin big grin big grin