| JakeS a întrebat:

De cateva zile tot incerc sa deschid pc-ul, nu imi booteaza si nu se aude nici-un beep nici monitorul nu se deschide.
Insa beculetul verde si cel rosu raman constant aprinse... va rog sa ma ajutati dau FUNDA! happy

8 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Vezi aici cu "sistem restore":
http://www.videotutorial.ro/? p=2725
In bios intri cu tasta "Delete" s-au "F8" apasata succesiv.
Daca ai un backup cu asta:
http://www.videotutorial.ro/? p=325
si putin ajutor.
Dar ar putea sa fie si alte probleme cum ar fi sursa/hdd/placa de baza/placa video.
Daca pe aceste componente ai condensatori "umflati" trebuie schimbati neaparat(nu pe hdd!)
Oricare poate sa produca defectul prezentat de tine!

| untu a răspuns (pentru stlucian):

Mai,nu intelegi ca nu functioneaza calculatorul! Cum sa se uite la tutorial. daca calculatorul nu functioneaza si nu aprinde ecranul?

| untu a răspuns:

Nu te mai chinui sa deschizi calculatorulINu mai ai ce faci si nu poti sa faci nimic pentru ca este virusat, este blocat sau virusii au distrus tot si impiedica calculatorul sa deschida si sa aprinda ecranul! Va sfatuiesc sa te duci la magazinul de unde l-ai cumparat, dar va trebui sa ai la tine cutia PC-ului, certificatul de garantie, buletinul de identitate si bonul fiscal de cumparare de la magazinul de unde ai cumparat calculatorul si arata-i vanzatorului care v-a predate produsul! El va tocmi si va xeroxa actele necesare si va trimite in reparatie gratuita la fabrica sau la o unitatea de reparative generala unde sint multi experti si specialisti IT si de calculatoare! Veti primi calculatorul reparat peste 15 zile! Dar daca aveti certificatul de garantie expirat, duceti calaculatorul la un service autorizat!

| Spaz472 a răspuns (pentru untu):

Nu e de la virusi ca e de la hardware nu software.

| Spaz472 a răspuns:

Daca ai cat de cat cunostinte hardware deschide unitatea si incearca sa il deschizi vezi cum reactioneaza ventilatoarele si e posibil sa fie de la procesor baga nas-ul inauntru daca vezi ca miroase a ars/incins inchide-l imediat dar vezi sa nu fi iesit vreun fir de la hard si pune mana pe el daca incepe sa friga in zona procesorului inseamna ca e de la el cel mai bine te-ai duce la un specialist dar o sa iti ceara o gramada de bani. Succes!

| untu a răspuns (pentru Spaz472):

De ce sa desfaca ca iese produsul din garantie! Nu avem voie decat dupa expirarea garantiei!

| Spaz472 a răspuns (pentru untu):

Intrebarea este : Mai este produsul in garantie? Nu a precizat nimic despre garantia produsului. Si cu siguranta problema este de la procesor sau a iesit vreun fir de la hdd.

| JakeS explică (pentru Spaz472):

Multumesc, dar am rezolvat problema, era de la placutele de RAMI happy