| ParradiSs a întrebat:

Salut TPU
De curand navigam pe net si dau de niste coduri sacre care te ajuts cu anumite probleme, spre ex fumat, este un numar, il repeti de 45 de ori timp de 21 de zile
Voi ce părere aveți despre asta?

15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Codul sacru, nu, dar o frază creată de rine, cu conținut pozitiv, pe care o repeți, poate să te ajute. Se numește metoda Couee.

| Frank51 a răspuns:

Interesant, deci caut și eu un cod încep sa îl zic și de mâine nu mai merg la muncă, ci găsesc 3 miliarde în curtea din spate corect? Bă, treziți-vă...

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Frank51):

Bravo! Vai si amar de poporul asta! Are nevoie de coduri sa traiasca, de aplicatii pe telefon ca sa respire, etc.

| ParradiSs explică (pentru Salontanul):

Ho prietene, e o intrebare pusa de curiozitate, deoarece am vazut in comentarii ca multe persoane fac asta.

| ParradiSs explică (pentru Frank51):

Da ba, încearcă sa vezi, ii castigi la mașinuțe?

| johnnny123 a răspuns:

Parerea mea este ca va functiona exact la fel de bine si daca-l repeti de 37 de ori timp de 18 zile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aberatii.

| Zuzu1991 a răspuns:

Este unul si pentru un harem mic, numai 40 de virgine, la pachet cu un "post" de sultan sa nu mai muncesc deloc toata viata? big grin

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru ParradiSs):

Alo! Nu sunt nici prieten cu tine, si nici bou sa-mi spui ho! Atentie la cei 7 ani de acasa!

| ParradiSs explică (pentru Zuzu1991):

O sa inreb in comentarii daca este?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru ParradiSs):

Merci big grin

| Dddonkey a răspuns (pentru Frank51):

Nu cred ca la asta se refera, exista si ceva adevar in psihologie. Schimbarea tiparelor de gandire si obiceiuri pot fi schimbate si prin afirmatii pe care le facem automat cum ar fi cand arunci o tigara in gura ca esti obisnuit la puza de masa sa o faci.

| Frank51 a răspuns (pentru Dddonkey):

Nu. N-are legătură cu psihologia, el doar încearcă să se agațe de ceva fictiv pentru că nu este capabil fizic să depășească situația. Dacă vrei să faci ceva o faci, nu găsești scuze, scuzele le face creierul pentru că nu vrea schimbare.

| Dddonkey a răspuns (pentru Frank51):

Probabil e similar cu efectele nicotinei adica inexistente. Daca nu vrei sa opresti fumatul nimic nu te poate opri.

| Frank51 a răspuns (pentru Dddonkey):

E greu sa te lupti cu creierul, de aceea trebuie sa fi foarte restrictiv. Noi nu suntem una cu creierul, ci suntem niste observatori, creierul este ceva fizic, palpabil, care functioneaza fizic, pe baza de hormoni si obiceiuri, gandeste-te ca atunci cand te lasi de fumat corpul tau este curat dintr-o data, dar creierul nu accepta lipsa aceea de substante si le vrea in continuare si de asta recurge la chestii fictive sau imposibile. La oamenii mai inteligenti nu face asta, ci recurge la scuze tipice(nu pot sa ma las ca ma ingras, ca slabesc, ca innebunesc, ca una ca alta), adica se agata de orice lucru marunt care in mod normal nu ar conta.

Solutia este sa pui bariere. Daca vrei sa te lasi de fumat, in primul rand nu mai cumperi tigari, nu stai langa oameni care fumeaza, iti ocupi mintea cu alte chestii toata ziua, samd, la fel cu orice alta dependenta daca nu e vointa destula barierele ajuta putin.