| Eduard8452 a întrebat:

Salut TPU, de la cati ani pot detine/purta un spray cu piper/lacrimogen? Dau funda

Răspuns Câştigător
| hacktek a răspuns:

Nu exista legislatie care sa stabileasca limita de varsta pentru sprayul cu piper (atentie, vorbesc de spray cu piper, extract natural, nu de gaz iritant-lacrimogen, tip CS-gas).
Poti sa il ai asupra ta, pentru aparare impotriva cainilor periculosi, spre exemplu.

| sabin89 a răspuns (pentru hacktek):

La câini periculoşi mergea să pui şi ghilimele happy

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu ai voie sa detii asupra ta la nicio varsta spray cu piper pentru ca nu ai voie asa e legea, nu ai dreptul sa il folosesti in mod legal.Ti-o spun din experienta, poti avea probleme cu legea detinand numai asa ceva dapai si folosind.

| Frank51 a răspuns (pentru Simpatic):

Nu ai voie să ai asupra ta spray in spatii publice, evenimente, concerte, în rest este perfect legală deținerea cât și folosirea.

| Simpatic a răspuns (pentru Frank51):

De spatii inchise stiam si locuri publice, in rest habar nu aveam ca se poate folosi, dar in ce scop autoaparare? Eu am unul in masina pentru taranoi smecheri dar nu as vrea sa-l folosesc nu de alta ca mi-as face probleme. In trecut am folosit pe diferiti prosti care cautau probleme happy

| Frank51 a răspuns (pentru Simpatic):

Poți să folosești ca ultimă opțiune, atunci când o persoană te atacă sau este pe cale să te atace.

| Simpatic a răspuns (pentru Frank51):

Da,dar probleme cu politia tot poti avea, daca ala era cu mainile goale si tu i-ai dat spray ar putea sa se intoarca impotriva ta, adica a celui care ai folosit sprayul. Zic bine?

| Frank51 a răspuns (pentru Simpatic):

Nu. Se face anchetă și daca exista martori se rezolva ușor, dacă nu exista martori scapi direct.

| gabicoo a răspuns:

Ce faci că sa nu te mai bată măta?
O bați tu pe ea! Sau în cazul tău o dai un pic cu piper!
laughing
Nu?
winking

| GraniniCuPiersica a răspuns:

14 in sus așa știam eu