Întrebare recomandată | Pisau_Alex_1995 a întrebat:

Doar ce am trecut și eu clasa a IX-a și am o mare dilemă... Care este treaba cu banii de liceu, orice licean beneficiază de aceștia, sau trebuiesc îndeplinite anumite criterii? Mulțumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Cduncfujndf a răspuns:

Poți să primești bursă de merit, dacă ai rezultate bune la învățătură, dar trebuie să ai o medie destul de mare.

| Mad1 a răspuns:

Daca te referi la bursa care zice mai sus sunt niste criterii gen daca parintii sunt despartiti, daca parintii nu au 2 sau mai multe locuinte si mult teren vile etc. Daca mama, tata e inginer doctor sau mai stiu eu ce nu poti lua. Daca ambii parinti sa zicem casriga minimu pe economie sau lucreaza da nu au carte de munca si nu detin mult teren si vilă ori 2 locuinte te incadrezi. Cred ca o sa iti zica la inceputu scolii.

| PeggyRock a răspuns:

Banii de liceu sunt o formă de bursă pentru elevii care provin din familii cu venituri mici. Este un plafon minim pe membru de familie sub care se poate primii. În prima săptămână de școală vei primii informații cu date exacte.

| DaRiuUs a răspuns:

Salut, pentru a beneficia de acești bani trebuie să ai niște rezultate destul de bune la învățătură pentru a obține o bursă de merit, ori, dacă practici vreun sport poți face un dosar pentru bursă sportivă la secretariat, acești bani îi primești o singură dată pe semestru.