| MikiMIHAI1324 a întrebat:

doresc și eu să aflu ce taxe vamale există în prezent în România și cum se aplică acestea. (De ex: Din câte știu există o taxă de 19% pentru produsele de tip "Țigări și așa mai departe") și cum se aplică, adică dacă verificarea unui colet la poșta vamală este 100% garantată sau mergem și pe ce scrie pe foaia informativă de pe respectivul colet? Deoarece o să urmeze să cumpăr ceva de pe AliExpress în jur de aproape 300/350 $ și vreau să știu la ce ar trebui să mă aștept

Răspuns Câştigător
| Denis_Denis_1999_RGmW a răspuns:

Eu am cumparat diferite produse in valoare de 290e si nu am platit deloc taxa vamala, insa astepti foarte mult, eu am asteptat in jur de 5 lunii si inca mai astept, cica: Covid 19 rolling on the floor

| MikiMIHAI1324 explică (pentru Denis_Denis_1999_RGmW):

Metoda de Shippment folosită? Să știu poate fac o românească și evit

| Denis_Denis_1999_RGmW a răspuns (pentru MikiMIHAI1324):

Standard, au venit de prin Hong Kong, Olanda, Lituania, China

| Denis_Denis_1999_RGmW a răspuns (pentru Denis_Denis_1999_RGmW):

Produsele erau venite de vreo 3 lunii in Romania, doar ca tot stateau la vama...

| MikiMIHAI1324 explică (pentru Denis_Denis_1999_RGmW):

Aaaaa. păi e clar, cer să vină din Franța LOL

| MikiMIHAI1324 explică (pentru Denis_Denis_1999_RGmW):

Da bine că degeaba cer din Franța dacă o să aștept eu mult și bine să le elibereze Vama