| MuresanAdrian123 a întrebat:

Este posibil ca cineva sa imi foloseasca calculatorul de la distanta? acum ceva timp cand am intrat pe google play sa imi descarc o aplicatie am vazut acolo un telefon conectat pe care nici macar nu il folosesc/folosit vreodata, iar astazi am dat un scan total cu antivirusul si mi-a aparut ca parola mea de la router e prea usoara etc etc cand eu nici macar nu am router.Antivirusul m-a trimis pe un link cu niste numere(IP) unde am vazut mai multe detalii, e un router de la TP LINK 150Mbps Wireless N Router
Model No. TL-WR720N si la nume arata MIHACOMP_Network si repet inca o data eu nu am ROUTER! internetul il am de la RDS daca conteaza si e tras prin cablu. Sper ca am postat unde trebuie.

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Poate telefonul s-a conectat automat la un router neparolat. In ce priveste alte aparate, descarca Google Authenticator si activeaza logarea cu un al doilea pas de control, pe urma dezactivezi telefonul strain din contul tau de Google si schimbi parola contului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oioi si inca de la ce distanta ti-l poate folosi... Suntem in 2016, tehnologia s-a dezvoltat foarte mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil, dar nu cred ca cineva si-ar pierde timpul controlandu-ti tie calculatorul, cel mai probabil telefonul tau era conectat la un anumit router.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu zau? Inca o za intr-o retea de boti, prinde bine cand vinzi atacuri DDoS consumatorilor.

| DryIce a răspuns:

"Este posibil ca cineva sa imi foloseasca calculatorul de la distanta?" - se poate orice in ziua de azi. Cel mai usor vezi in netstat cu ce ip comunica placa ta de retea. Daca vezi ceva dubios reinstaleaza windows si fortifica firewall si inchide toate porturile.