| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU! Îmi pare rău că deranjez în această minunată seară de vineri, dar am o problemă destul de mare.

Eu am card la Banca Transilvania. Ieri, în grabă fiind și având nevoie de bani cash, am încercat să scot de la un atm BRD pentru că primul ATM Banca Transilvania era la 10 minute de mers pe jos. Nu aveam atât timp.

Totul bine, bag pinul, selectez suma, primesc chitanța: card capturat. Sun la Transilvania să le spun (menționez că a fost prima dată când pățesc). Aceștia îmi blochează cardul temporar ca în caz de este dat afară de ATM, să nu poată fi folosit.

M-am împrumutat pe moment.

Astăzi am fost la BRD să-mi recuperez cardul, asta dimineață. Acum, mai pe după-amiază, am mers la cumpărături și am vrut să folosesc cardul, nu a mers. Plătesc cash, îmi văd de treaba mea.

Am zis să merg la un ATM Banca Transilvania să scot suma pe care am împrumutat-o, să o înapoiez. Bag cardul în ATM, bag pinul, card capturat.

Sun la Transilvania, iar, le spun. Îmi spun că am pus codul pin greșit. Am rămas prost. Eram cu iubita mea și doar ea și cu mine știm pinul și ea mi-a zis că l-am pus bine.

Întrebarea mea este: cum naiba este posibil să mi se captureze cardul de 2 ori în nici 24 de ore? Tranzacții suspicioase nu fac, folosesc cardul doar pentru cumpărături pe care orice om le face (pâine, ouă, mâncare, ș.a.). Cardul nu este expirat. Chiar nu pot să-mi dau seama ce am făcut greșit și de ce mi s-a spus că am introdus codul pin greșit dacă nu am făcut asta, și nu mai are nimeni acces la el.

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Deci daca tu ai cardul la Banca Transilvania de lene ce ti a fost sa mergi 10 minute pe jos ai riscat si ai blocat cardul, nu poti lua bani decat de la banca care ti a emis cardul alte banci iau comision sau mai rau ti au blocat cardul, acum in zilele noastre cand se fac fraude bancare cu carduri clonate furate trebuie sa fi deosebit de atent si sa lasi comoditatea mergeai 10 minute pe jos pana la ATM ul băncii transilvania 10 minute nu erau 10 ore sau 10 zile, dar lenea e mare, acum cei din banca stiu ca ai pus pinul gresit si au blocat cardul, singura solutie este mergi luni la banca transilvania nu la alte banci, si ceri anularea acestui card si soliciti unul nou cu un pin nou care i ti va veni in plic, si pe viitor numai fi comod ca uite ce se întîmplă belele.

| WolfiePUB a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu e vorba de lene. Nu aveam timp să merg la bancomatul de la Transilvania. Pentru că aș fi pierdut probabil 25 de minute. 10 dus, 5 scos bani cu tot cu stat la coadă, 10 întors. Nu dispuneam de timpul ăla. Am avut nevoie de bani cash pe moment.
Nu știam că anumite bănci blochează cardul dacă el nu este al lor. Prima oară când aud.
Totuși, nu înțeleg de ce ar trebui să schimb cardul.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru WolfiePUB):

Sau atunci sa ti l deblocheze pe ăsta, dar trebuie sa ai bani pe card ca sa il poata debloca banca, daca nu mai ai bani pe el nu il va putea debloca.

| WolfiePUB a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Spre norocul meu, am, destui...

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru WolfiePUB):

Luni mergi la bancă si o sa te ajute fetele de acolo, mult succes.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru fundă

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Schimba cardul