| cretyro a întrebat:

imi puteti spune si mie despre transferul liceal? De exemplu eu sunt clasa a 9-a si din ce stiu dupa terminarea acestei clase pot sa-mi fac un transfer la alt liceu sau chiar mai tarziu ma rog problema este ca este o conditie pentru a ma transfera si anume eu trebuie sa am media mai mare sau cel putin egala ca ultimul.Prin ultimul se refera la ultimul care a intrat la respectivul profil sau respectiva filiera care a fost admis in clasa? Sau cea mai mica medie din clasa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a te transfera dupa cl. a IX-a trebuie sa ai media de promovare a clasei cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa unde vrei sa te transferi.
Conform Regulamentului-cadru, aprobat prin Prdinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 148.Copiii şi elevii au dreptul să se transfere de la o formaţiune de studiu la alta, de la o unitate de învăţământ la alta, de la o filieră la alta, de la un profil la altul, de la o specializare/ calificare profesională la alta, de la o formă de învăţământ la alta, în conformitate cu prevederile prezentului regulament şi ale regulamentului de organizare şi funcţionare a unităţii de învăţământ la care se face transferul.
  ART. 149.Transferul copiilor şi elevilor se face cu aprobarea consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ la care se solicită transferul şi cu avizul consultativ al consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ de la care se transferă.
  ART. 150.(1) În învăţământul antepreşcolar/preşcolar, primar şi gimnazial, precum şi în învăţământul profesional, liceal şi postliceal elevii se pot transfera de la o grupă/formaţiune de studiu la alta, în aceeaşi unitate de învăţământ sau de la o unitate de învăţământ la alta, în limita efectivelor maxime de antepreşcolari/preşcolari/elevi la grupă/formaţiune de studiu.
(2)În situaţii excepţionale, în care transferul nu se poate face în limita efectivelor maxime de antepreşcolari/preşcolari/elevi la grupă/formaţiune de studiu, inspectoratul şcolar poate aproba depăşirea efectivului maxim, în scopul efectuării transferului.
  ART. 151.(1) În învăţământul profesional, liceal sau postliceal aprobarea transferurilor la care se schimbă filiera, domeniul de pregătire, specializarea/calificarea profesională este condiţionată de promovarea examenelor de diferenţă.
(2)Disciplinele/Modulele la care se susţin examene de diferenţă se stabilesc prin compararea celor două planuri-cadru. Modalităţile de susţinere a acestor diferenţe se stabilesc de către consiliul de administraţie al unităţii de învăţământ şi la propunerea membrilor catedrei.
  ART. 152. Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera, păstrând forma de învăţământ, cu respectarea următoarelor condiţii:
a)în cadrul învăţământului liceal, elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul; în situaţii medicale deosebite, elevii din clasa a IX-a a învăţământului liceal pot fi transferaţi şi în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale judeţene/a municipiului Bucureşti, cu respectarea condiţiei de medie, menţionate anterior;
b)în cadrul învăţământului liceal, elevii din clasele X-XII/XIII se pot transfera, de regulă, dacă media lor din ultimul an este cel puţin egală cu media ultimului promovat din clasa la care se solicită transferul;"

| cretyro explică (pentru Ioandelasal):

Eu vreau un raspuns mai concret nu vreau copypaste de la invatamant

| Ioandelasal a răspuns (pentru cretyro):

Mai concret decat regulamentul?
Se vede ca n-ai avut rabdarea sa citesti, ai fi observat ca, dupa cl. a IX-a, se ia in considerare media de promovare a acestei clase sau a urmatoarei clase promovate, dupa caz, aceasta trebuie sa fie cel putin egala cu a ultimului promovat din clasa unde vrei sa te transferi.