| lafamiliaa a întrebat:

Mi-a expirat buletinul si vreau sa va intreb daca trebuie sa fiu insotit de un parinte cand depun actele pentru preschimbarea actului de identitate(ma refer atunci cand trebuie sa prezint dovada de adresa).
Am citit pe net ca daca stau la parinti trebuie sa declare unul dintre ei ca sunt luat in spatiu de catre ei, este adevarat?

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Da, normal ca trebuie sa vina persoana care te ia in spatiu, respectiv unul din parinti in cazul tau.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, este adevarat.
Unul din parinti (sau alta persoana) trebuie sa declare ca te primeste in spatiu, dovedind cu acte ca sunt proprietari sau chiriasi la aceea adresa.

| darrio2007 a răspuns:

Asa e. Trebuie sa si semneze ca esti luat in spatiu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu esti proprietar pe vreo locuinta trebuie sa vina cineva sa declare ca te ia in spatiu

| lafamiliaa explică:

Chiar daca sunt major?
Am 25 ani.